Jak už jsem zmínil minule, naše poslední dva dny na Islandu jsme věnovali Reykjavíku a nakonec i Modré laguně.
Den 10.

Protože obvykle při cestování objíždíme hlavně velká města (Londýn, Paříž, Řím, …), na Reykjavík jsem se docela těšil. Bohužel se postupně ukázalo, že turisticky až tolik zajímavý není a na Islandu je mnohem lákavější ona příroda. Přesto jsme na prohlídku Reykjavíku měli celý den a ráno jsme z ubytování vyrazili autem blíž do středu města. Zaparkovali jsme na ulici u katedrály Christ the King. Protože byla neděle, parkování bylo zadarmo. Katedrála byla na pohled docela jiná, než jaké jsou u nás – hlavně neměla špičku. Tak jsme si ji vyfotili, nakoukli dovnitř, kde už vypadala naprosto standardně, a pěšky se vydali na prohlídku města.
Došli jsme k budovám radnice a parlamentu, kde se nachází také turistické infocentrum, chvíli slídili i kolem přilehlého jezírka Tjörnin, a protože tu nebylo nic zvláštního k vidění, pokračovali jsme až k nejznámější katedrále Hallgrímskirkja. Ta má dost specifický čedičový tvar a hlavně jde o nejvyšší budovu na Islandu. Zase tak vysoká ale není, i když rozumně se s ní vyfotit není snadné. Ve špici katedrály je každopádně vyhlídka, na kterou jsme se rozhodli jít. Po asi půl hodině čekání ve frontě na vstupenky už jsme stoupali po schodech vzhůru. Kolem nás byly holé, neupravené stěny, což mě dost překvapilo. Ani nahoře to nebylo jiné. Výhled na město byl ale pěkný, Reykjavík z výšky je dost placatý a plný barevných baráčků. Je také vidět záliv a přilehlé kopce.
Protože katedrála byla předtím hodinu a půl zavřená kvůli bohoslužbě, čekání jsme využili k nákupu několika suvenýrů v nedaleké ulici Skölavörðustígur. Později jsme si v jednom z obchodů dali i místní hotdog za místní cenu v přepočtu cca 120 Kč. Jde ale o tamní specialitu, takže stojí za vyzkoušení.
Naše prohlídka Reykjavíku pokračovala ulicemi mezi barevnými domy, návštěvou pár dalších obchůdků se suvenýry, až jsme došli k zátoce a vile Höfði. Tu jsme si prohlédli a podél vody šli k soše Sólfar a koncertní hale Harpa. Pak už nás čekalo jen vikingské muzeum Saga, které navštívila moje žena.
Popravdě, Reykjavík není to, kvůli čemu byste na Island měli jet. V podstatě tam není nic, co by člověk musel vidět. Takže osobně doporučuji si návštěvu tohoto města naplánovat pouze na jeden den. Bohatě to stačí.
Pokračovat ve čtení






