Byl jsem znovu v Londýně a chvíli žil jako místní

 2.8.2017 |  cestování |  Petr Loukota

Na začátku července jsem byl zase v Londýně, už potřetí. Po mé první, víkendové návštěvě s mým dědou jsem do světa vypustil video. Druhá, tentokrát týdenní dovolená si pak vyžádala obsáhlý článek s mnoha tipy, kam byste se mohli podívat, a psal jsem také o návštěvě Warner Bros., ve kterých se točil Harry Potter. Tak se dnes pojďme mrknout, co jsme viděli tentokrát. Půjde i o několik míst, na které se většina turistů nevypraví, zvlášť, jsou-li v Londýně poprvé.

Jak v Londýně ušetřit aneb sleva 2for1 na většinu atrakcí

Do Londýna jsme vyrazili v úterý večer, a protože jsme poprvé zvolili autobus, na místě jsme byli až ve středu v poledne. Osobně jsem byl šťastný, že nazpět letíme letadlem, protože 18h v autobuse bylo příliš. Na druhou stranu jsme zase zažili cestu vlakem Eurotunelem. Na té jsem nejvíc obdivoval, že i když jedete 30-40 minut pod mořem, pořád máte signál, mobilní data a internet. V Česku stačí vlézt do metra a jste offline.

V Londýně se dá během pěti dní ušetřit klidně 5000 Kč, a to na vstupech turistických atrakcí. Pokud si totiž zařídíte papírovou jízdenku u železnic, dostanete se na většinu nejzajímavějších atrakcí dva za cenu jednoho. Takže pokud například půjdete na London Eye čtyři, zaplatíte místo 100 liber jen 50 a ušetříte tak 1500 Kč. Obdobně jsou na tom i ostatní atrakce jako London Dungeon, Sea Life, St. Paul’s, Tower Bridge, Madam Thousand a další.

Jak to tedy funguje… Přijdete k okénku železnic (nikoliv metra) a budete chtít např. týdenní papírovou jízdenku, která se jmenuje Travel card. Ta stojí úplně stejně jako Oyster card a platí také ve stejných zónách (1 a 2), ale na rozdíl od Oysterky vám umožní získat právě slevu 2for1. Aby vám takovou Travel card udělali, budou od každé osoby chtít jednu fotografii v klasické velikosti na průkazku. Fotku si samozřejmě přivezte z Česka – stačí jakákoliv slušná kopie vytištěná barevně. Dále budete na každou atrakci potřebovat voucher s tím, že voucher platí vždy pro dvě osoby. Pokud tedy jdete čtyři, musíte si vouchery vytisknout dva (a místo čtyř vstupenek zaplatíte dvě). Vouchery jsou ke stažení zdarma, stačí si založit účet na těchto stránkách. Poté zvolíte, na jaké atrakce se chystáte, kolik vás bude a následně všechny vouchery vytisknete. U vstupu na danou atrakci se pak každá osoba prokáže papírovou Travel card a voucherem.

Slevu 2for1 opravdu doporučuji, nám ušetřili mnoho tisíc korun. Papírovou jízdenku jsme si zařídili hned po příjezdu na Victoria Street Station, kde nás RegioJet vysadil.

Návštěva Willesden Green

Jako první jsme vyrazili do londýnské čtvrti Willesden Green, kde přítelkyně 8 měsíců pracovala jako au-pair. Byl horký, slunečný den, a tak jsme se cestou stavili pro něco k pití v Sainsbury’s a už brzy došli až k domu, kde přítelkyně bydlela, a následně do nedalekého parku. Tam jsme potkali i současnou au-pair venčící psa, slovo dalo slovo a byli jsme pozvaní na návštěvu. Později jsme se vydali také ke kostelu, do kterého přítelkyně chodila na angličtinu.

Pro mě byla tato část výletu zajímavá v tom, že jsem mohl nahlédnout do toho, jak žijí místní, jak tráví volný čas, jak mluví – tak, že spíš zpívají. Když se zmíněná návštěva o tři dny později uskutečnila, viděl jsem obrovský anglický dům zevnitř a všední den Brita, Američanky a dvou kluků v pubertě. Při hovoru jsem si 100% uvědomil, co jsem věděl už dávno – Britové / Američani jsou k sobě mnohem otevřenější, upřímnější a přejícnější než my, Češi. Když vám třeba řeknou, jak stráví léto, čekají od vás vřelou a nadšenou odpověď a pusu od ucha k uchu, jako to dělají oni. Když odpovíte jako Čech, budete za podivína. Přiznám se, že pro mě to byl nezvyk a pořád jsem se musel hlídat, že reaguji dostatečně včasně, energicky a optimisticky.

V Londýně jsme tentokrát bydleli v Inn London a ubytování na čtyři noci nás každého vyšlo na 2500 Kč. Bylo to levné i díky tomu, že jsme měli pokoj pro čtyři, a proto, že jsme se o snídaně a večeře starali sami z vlastních zásob.

Borough Market

První den celý v Londýně jsme prožili celkem standardně – metrem jsme dojeli na Green Park a u Buckinghamského paláce zhlédli výměnu stráží. Protože byl všední den, naštěstí jsme se vyhnuli tlačenici. Odtamtud jsme pokračovali na Trafalgarské náměstí a do Národní galerie podívat se na slunečnice. Poté jsme šli až k budově parlamentu, Big Benu a Westminster Abbey. Po malé svačině jsme se vydali přes Westminsterský most k Londýnskému oku a odsud pokračovali podél řeky až na London Bridge a přilehlý Borough Market. Právě tuto část vycházky jsem absolvoval poprvé a moc se mi líbila. Borough Market je plný jídla, pití a místních, kteří, jak mi přišlo, takhle relaxují.

Po nákupu suvenýrů na Londýnském mostě jsme došli až k Tower Bridge a dva z nás vyslali dovnitř. Za chvíli už jsme si mávali přes prosklenou podlahu. Toho dne jsme chtěli jít ještě na Sky Garden, ale z důvodu soukromé akce bylo zavřeno. Bohužel, ani náš pozdější pokus o návštěvu nevyšel, tentokrát nás nepustili kvůli nevhodnému oblečení. Holt když nepřijdete v saku a motýlku, máte smůlu. Sky Garden tedy turistům silně nedoporučuji. Cestou do hotelu jsme se stavili ještě na King’s Cross na nástupišti 9 a 3/4.

London Dungeon, Sea Life a rušná Oxford Street

Další den dopoledne jsme zašli na London Eye a po krátkém 4D kině si užili asi půlhodinové kolečko nad Londýnem. Na rozdíl od mé první návštěvy bylo krásně, takže jsme měli výborný výhled. Ze sluníčka jsme se následně utíkali na přibližně hodinu a půl schovat do Londýnského sklepení. Přiznám se, že od London Dungeon jsem čekal něco trochu jiného – něco jako volný průchod temnými chodbami, při kterých na vás něco nebo někdo vyskočí jako na atrakci Walking Dead v Universal Studio Hollywood. Dungeon v Londýně je ale spíše mluvený výklad ve strašidelném stylu, který vás provede historií města – velký požár Londýna, mor, Jack Rozparovač… Víceméně jen přecházíte z jedné místnosti do druhé, a pokud neumíte dobře anglicky, zřejmě si tuto atrakci tolik neužijete.

O poznání víc mě bavil Sea Life, do kterého jsme zamířili následně. Hned u vstupu jdete po prosklené podlaze a pod vámi plavou žraloci. Nádhera. U této obrovské nádrže si později můžete také sednout a žraloky pozorovat. Tato atrakce se mi prostě moc líbila.

Zbytek dne jsme pak strávili na Oxford Street, kde jsme se setkali s jednou kamarádkou žijící v Londýně, a později si v nedaleké kavárně dali výborný anglický zákusek. Na Oxford Street s hromadou obchodů jsme nakupovali v obrovském Primarku.

Leicester Square, Covent Garden a kopule St. Paul’s

Na Leicester Square se děje spousta zajímavých věcí. Minule tam chodili zombie, tentokrát měl chlápek tančícího kostlivce. Jinak jsme zašli také do obchodu M&M, kde mají největší zeď plnou bonbónů na světě. Naproti otevřelo svůj obchod také Lego, kde se můžete vyfotit v metru z Lega, u londýnské telefonní budky z Lega nebo si postavit své vlastní postavičky. Z Leicester Square jsme pak šli na Covent Garden, což je obří tržnice ručních výrobků.

Vůbec nejzajímavější pro mě z této návštěvy Londýna byla kopule St. Paul’s, do které jsme se vypravili následně. Za vstup do katedrály se sice platí, ale uvidíte nejen obrovský oltář, ale také hrobku v podzemí a naopak Londýn shora. Kopule totiž nabízí další unikátní výhled na město, který rozhodně musíte vidět. Jen počítejte s tím, že schodů nahoru vede opravdu hodně a cesta vám i vzhledem k návštěvnosti a frontám chvíli zabere.

Notting Hill a English breakfast na Hyde Park Corner

Pětidenní výlet do Londýna se pomalu chýlil ke konci, a tak nám nezbývalo než poslední den ještě před cestou na letiště navštívit čtvrť Notting Hill a mimo jiné modré dveře, které jsou často vidět ve stejnojmenném filmu. Jinak na mě tato část Londýna působila klidně a příjemně. Zbytek dne jsme se pak rozhodli strávit odpočinkem v Hyde Parku, kde jsme si na Hyde Park Corner dopřáli ještě typickou anglickou snídani (English breakfast) – vajíčka, fazole, párky, slanina, houby a toasty.

Co dodat? Londýn je nádherný! Už teď se těším, až se tam podívám znovu, i když vzhledem k tomu, že už jsme prakticky vše viděli, budou mít zřejmě jiná, dosud nenavštívená místa přednost. :)

Líbí se vám tento článek? Nenechte si ujít další

Sledujte mě na Instagramu či Facebooku nebo dejte palec nahoru tomuto článku.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

K článku zatím nikdo nepřidal komentář. Buďte první!

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

marian dne 28.2.2019 k článku Los Angeles je o Hollywoodu

Zaujimave, chystame sa do Californie, vratane 2 noci v L.A. Tak som zvedavy co stihneme. Nerobim si velke nadeje, od L.A. nemam ziadne velke ocakavania, beriem to skor ako letiste kam priletime a odkial vyrazime na cesty:-)

Petr Loukota dne 15.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, lístky je možné zakoupit přímo na oficiálních webových stránkách. :)

Jana Kosařova dne 13.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, prosím vás o radu, kde je možné dopředu zakoupit lístky do studii Warner Bros. na prohlídku Harryho Pottera? Nevíme kde zakoupit. Děkuji. Jana K.

Simona dne 25.4.2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3.2.2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)

Peter dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Čítam, že nepoznáte nikoho, kto bol na dne Canyonu, tak pripájam link na článok, ktorý som nedávno napísal. Boli sme v Canyone pred necelými 2 mesiacmi a dal som to dole a späť behom jedného dňa. Takže ak by to niekto chcel skúsiť, tu je pár rád.