Rubrika IT:

Články z oblasti IT jsou hodně oblíbené. Řadě lidí totiž pomohou s problémy s počítačem nebo je naučí něco nového. Já jsem vystudovaný ajťák, a tak jsem pár takových článků také napsal. Máte problémy s Windows nebo maily? Možná zde najdete odpověď.

PočetZnaků.cz – online aplikace pro zjištění délky textu

 26.3.2016 |  literatura, moje tvorba, IT |  Petr Loukota

Pro své klienty často vymýšlím texty, které zlepší pozici jejich stránek ve vyhledávačích, a tak zajistí vyšší návštěvnost, povědomí o značce a následně zisk. V rámci SEO se často zabývám vymýšlením meta tagů title a description. Právě ty uživatelé vidí ve vyhledávačích, proto musí byt zajímavé a ideálně obsahovat nějaké klíčové slovo. Title i description mají omezenou délku. Google nezobrazí title delší než 60 znaků a description delší než 160 znaků. A právě kvůli tomu jsem napsal online aplikaci, která vám při psaní rovnou ukazuje délku textu.

Počet znaků vidíte ihned

PočetZnaků.cz vám zjistí délku textu bez jediného kliknutí. Po vložení textu okamžitě víte, kolik má znaků, vět či normostran. Nemusíte text označovat jako ve Wordu ani na nic klikat. S textem si tak můžete hrát přímo na PočetZnaků.cz, a teprve až ho vypilujete, rovnou ho vložíte na web klienta. Tak to třeba dělám já.

Nejen pro copywritery

Tato online aplikace není samozřejmě určená pouze copywriterům, ale obecně všem, kdo potřebují snadno a rychle zjistit počet znaků. Nedávno ji použil můj kamarád při tvorbě abstraktu bakalářky.

Věřím, že PočetZnaků.cz čas od času dobře poslouží i vám. :)

Lumia 625 aneb první dny s Windows Phone

 19.7.2014 |  IT |  Petr Loukota

Lumia 625Rozhodl jsem se odměnit se novým telefonem. Dlouho jsem nevěděl, jestli opravdu chci Windows Phone, a tak jsem běhal po obchodech a osahával. Nakonec jsem se pro něj rozhodl a jsem spokojený.

Tímto článkem jsem nejprve chtěl naštvat pár uživatelů Androidu či nedej Bože iOS, ale raději to vezmu objektivně. Zmíněné dva systémy jsem nikdy delší dobu nepoužíval, takže je nebudu hodnotit. Hodnotit chci ale Windows Phone, jehož použitelnost je fantastická. Číst celý článek

Debugování PHP kódu pomocí Xdebug

 27.2.2014 |  IT |  Petr Loukota

Pátým rokem studuji IT a nikdy jsem nenapsal jediný článek s jakýmkoliv kouskem kódu. To musím napravit. Pojďme se proto podívat, jak snadno a šupem debugovat PHP kód.

Představte si, že vyvíjíte něco hezkého v PHP, třeba nějaké hezké rozšíření pro Nette Framework. Představte si, že vám to vůbec nefunguje, echo vás už nebaví a možnosti ladění v Nette vám nestačí. Chtěli byste ve vašem oblíbeném IDE krokovat. Jde to? Jde. Stačí si zprovoznit Xdebug. Číst celý článek

Windows 8.1 – nefunguje režim spánku a hibernace, jinak skvělý systém

 29.9.2013 |  IT |  Petr Loukota

V týdnu se na DreamSpark objevil Windows 8.1 Pro N v češtině, který jsem si stáhl a nainstaloval. Jde o licenci pro studenty, ke které samozřejmě dostanete legální klíč. Obraz systému v podobě .iso ve Windows 8 jednoduše otevřete a spustí se instalace Windows 8.1. Upgrade bohužel nebyl bezproblémový, a tak bych vám rád poradil, jak potíže řešit. Připomeňme, že do vydání Windows 8.1 pro běžné uživatele zbývají necelé čtyři týdny.

Z Windows 8 Pro na Windows 8.1 Pro N – ztráta nainstalovaných aplikací

Domníval jsem se, že o nainstalované aplikace nepřijdu. Ihned po spuštění upgradu ale bylo jasno – mohu zachovat uživatelské soubory nebo nic. Ani možnost zachovat nastavení systému nebyla k dispozici. Přechodem z 8 Pro na 8.1 Pro by to být nemělo, že by tedy N verze (o té více dále)? Přesto jsem spustil instalaci. Ta trvala asi 40 minut, systém nejprve něco kontroloval, kopíroval, pak se restartoval, nastavoval, připravoval pár věcí, nakonec nainstaloval Metro aplikace a bylo hotovo. Číst celý článek

Záloha a přesun mailů mezi schránkami

 21.6.2013 |  IT |  Petr Loukota

Když Seznam spustil nový vzhled e-mailových schránek, líbil se mi tak moc, že jsem se rozhodl začít používat e-mail od Googlu. V tu chvíli jsem ale měl problém – jak všechny maily z adresy loukotap@seznam.cz dostat do petrloukota@gmail.com? Seznam žádné tlačítko pro export ani import pošty nemá, Google pak umožňuje jakýsi import doručených mailů z některých e-mailových schránek. A to i přesto, že žijeme v roce 2013, nikoliv 13.

Na technické podpoře Seznamu vám často budou tvrdit, že import a export mailů neumožňují. Tedy že pokud maily nějak zálohujete a ze schránky smažete, zpět už je nikdy nedostanete. To není pravda, provést to lze, jen to neumožňuje jejich webové rozhraní. Totéž platí i pro e-mailové schránky Googlu a jakékoliv další, postup pro zálohu a přesun mailů je tedy univerzální. To kouzlo se jmenuje IMAP.

Číst celý článek

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

marian dne 28.2.2019 k článku Los Angeles je o Hollywoodu

Zaujimave, chystame sa do Californie, vratane 2 noci v L.A. Tak som zvedavy co stihneme. Nerobim si velke nadeje, od L.A. nemam ziadne velke ocakavania, beriem to skor ako letiste kam priletime a odkial vyrazime na cesty:-)

Petr Loukota dne 15.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, lístky je možné zakoupit přímo na oficiálních webových stránkách. :)

Jana Kosařova dne 13.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, prosím vás o radu, kde je možné dopředu zakoupit lístky do studii Warner Bros. na prohlídku Harryho Pottera? Nevíme kde zakoupit. Děkuji. Jana K.

Simona dne 25.4.2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3.2.2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)

Peter dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Čítam, že nepoznáte nikoho, kto bol na dne Canyonu, tak pripájam link na článok, ktorý som nedávno napísal. Boli sme v Canyone pred necelými 2 mesiacmi a dal som to dole a späť behom jedného dňa. Takže ak by to niekto chcel skúsiť, tu je pár rád.