Když Seznam spustil nový vzhled e-mailových schránek, líbil se mi tak moc, že jsem se rozhodl začít používat e-mail od Googlu. V tu chvíli jsem ale měl problém – jak všechny maily z adresy loukotap@seznam.cz dostat do petrloukota@gmail.com? Seznam žádné tlačítko pro export ani import pošty nemá, Google pak umožňuje jakýsi import doručených mailů z některých e-mailových schránek. A to i přesto, že žijeme v roce 2013, nikoliv 13.
Na technické podpoře Seznamu vám často budou tvrdit, že import a export mailů neumožňují. Tedy že pokud maily nějak zálohujete a ze schránky smažete, zpět už je nikdy nedostanete. To není pravda, provést to lze, jen to neumožňuje jejich webové rozhraní. Totéž platí i pro e-mailové schránky Googlu a jakékoliv další, postup pro zálohu a přesun mailů je tedy univerzální. To kouzlo se jmenuje IMAP.
1. Aktivujte protokol IMAP
Protokol IMAP slouží ke vzdálenému přístupu k e-mailové schránce. Se schránkou tedy můžete pracovat z vašeho počítače a to důležité je, že každá změna v počítači se ihned projeví na poštovním serveru (ve webovém rozhraní) a naopak.
V případě Seznamu IMAP aktivujete v Nastavení, Propojení schránek a zde Povolit protokol IMAP. U Googlu je to Nastavení, záložka Přeposílání a protokol POP/IMAP a zde Aktivovat. Pokud u vaší schránky protokol IMAP aktivovat nelze, tak schránku ve vlastním zájmu zrušte – protože žijeme v roce 2013, nikoliv 13.
2. Nainstalujte si a používejte Thunderbird
Mozilla Thunderbird je poštovní klient, se kterým budete mít maily pod kontrolou. Do aplikace si přidáte všechny vaše e-mailové schránky, ona běží v systémové liště, a přijde-li nový mail, upozorní vás. Nemusíte tak 50x denně kontrolovat 5 vašich schránek, zda náhodou nepřišel nějaký mail (asi už jsem to říkal, ale žijeme v roce 2013, nikoliv 13).
S Thunderbirdem se seznámíte rychle, nasměrovat vás může oficiální web. V zásadě jde jen o to, že po spuštění přidáte vaši e-mailovou schránku, k čemuž vás aplikace navede. Znát potřebujete jen adresu a heslo, zbytek aplikace obvykle sama detekuje. Účtů (schránek) můžete v aplikaci mít libovolný počet, u každého uvidíte adresář Doručená pošta (zde najdete všechny vaše příchozí maily), Odeslaná pošta (zde najdete všechny vaše odchozí maily) a nějaké další (Koš, Nevyžádané apod.). Jak už jsem řekl, pokud např. smažete či přesunete nějaký mail v Thunderbirdu, změna se provede i na serveru. V počítači tedy vždy pracujete s přesným obsahem vaší schránky.
Aktualizováno 18.1.2014: Při přidávání vaší e-mailové schránky do Thunderbirdu samozřejmě nezapomeňte nastavit komunikaci přes protokol IMAP.
3. Proveďte zálohu mailů
Do Thunderbirdu si nainstalujte doplněk ImportExportTools. Najdete jej zde a po kliknutí na Stáhnout vám web řekne, jak doplněk do Thunderbirdu dostat. Těm bystřejším z vás už je jasné, že použitím Thunderbirdu nejsme limitovaní webovým rozhraním dané e-mailové schránky, ale dělat můžeme cokoliv, co umí aplikace, kterou používáme.
V adresáři Doručená pošta dané schránky označte všechny maily (Ctrl+A), klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte Save selected messages, EML format. Poté v počítači vyberte složku, kam chcete maily uložit. Totéž proveďte s odeslanou poštou, dalšími adresáři a dalšími e-mailovými schránkami.
4. Proveďte přesun mailů mezi schránkami
Nyní máte zálohovány všechny maily z vaší e-mailové schránky např. u Seznamu. A jak je dostat do schránky u např. Googlu? Jednoduše, vše vychází z principu protokolu IMAP. Na adresář Doručená pošta schránky, do které chcete maily importovat, klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte ImportExportTools a poté Import messages. Zálohované doručené maily vyberte a potvrďte. Protože jsme si řekli, že jakákoliv změna se projeví i na serveru, všechny importované maily nyní najdete i ve webovém rozhraní vaší e-mailové schránky. Totéž proveďte i s odeslanými maily a dalšími adresáři.
Dobrý den, článek vyšel před pár lety, ale já potřebuji poradit s Thunderbirdem. Do včerejška se na něj stahovaly emaily z několika mých účtů. Dnes mi na jeden účet nepřišel ani jeden email, přesto, že na server Seznam jich přišlo 19. Kde může být problém? Děkuji za pomoc.