blog.petrloukota.cz

Blog o cestování po Evropě i USA

Petr Loukota
Ahoj, vítejte na mém blogu o cestování.
Najdete zde články, ve kterých snad naleznete inspiraci nebo zavzpomínáte na své vlastní cesty.
27. 2. 2014 IT 0 minut čtení

Pátým rokem studuji IT a nikdy jsem nenapsal jediný článek s jakýmkoliv kouskem kódu. To musím napravit. Pojďme se proto podívat, jak snadno a šupem debugovat PHP kód.

Představte si, že vyvíjíte něco hezkého v PHP, třeba nějaké hezké rozšíření pro Nette Framework. Představte si, že vám to vůbec nefunguje, echo vás už nebaví a možnosti ladění v Nette vám nestačí. Chtěli byste ve vašem oblíbeném IDE krokovat. Jde to? Jde. Stačí si zprovoznit Xdebug.

Řekněme, že vašim oblíbeným IDE je NetBeans a používáte xampp. Nejprve vytvořte nějaký PHP soubor, naplňte ho následujícím obsahem a přistupte k němu z prohlížeče. (Všimněte si prosím sofistikovanosti mého historicky prvního uveřejněného kódu.)

<?php
phpinfo();
?>

Zkopírujte veškerý obsah stránky, která se vám zobrazila, a vložte jej sem. Potvrďte. Dále postupujte podle pokynů – stáhněte si danou verzi Xdebug a umístěte ji podle doporučení. Následně v nějakém editoru otevřete soubor php.ini a vložte do něj (třeba na konec) následující (první řádek se může lišit dle skutečného umístění a verze (a pokud už tam je, tak ho musíte nahradit)):

zend_extension = C:\xampp\php\ext\php_xdebug-2.2.3-5.5-vc11.dll
xdebug.profiler_enable = 1
xdebug.profiler_enable_trigger = 0
xdebug.profiler_output_dir = "C:\xampp\tmp"
xdebug.profiler_output_name = "cachegrind.out.%t-%s"
xdebug.remote_enable = on
xdebug.remote_handler = "dbgp"
xdebug.remote_host = localhost
xdebug.remote_port = 9000

Restartujte Apache. V NetBeans si v nastavení projektu nebo v horní části zvolte webový prohlížeč (mně se líbí Embedded), umístěte někam breakpoint a spusťte debugování. Vše by mělo fungovat. Pokud ne, zkuste to vypnout a znovu zapnout, případně chvíli googlit. Chcete-li debugger nastavit (např. vypnout zastavování na prvním řádku kódu), udělat tak můžete v nastavení NetBeans a záložce PHP -> Debugging. A pak už se můžete s chutí pustit do programování. :)

Komentáře

Žádný komentář.

Napište komentář

Zzobrazí se po schválení.