Německé zámky Neuschwanstein a Linderhof

 23. 7. 2018 |  cestování |  4 minuty čtení

Rozhodli jsme se využít červencový prodloužený víkend pro další cestování a tentokrát jsme vyrazili do Německa na zámky Neuschwanstein a Linderhof. Především ten první je celosvětově známý a turisty hojně navštěvovaný. V tomto článku vám jako vždy napíši, jak jsme se měli, a dám vám pár tipů, které vám snad pomohou při vaší vlastní návštěvě. :)

Cesta z Prahy trvá přes 5 hodin

Příprava na tento dvoudenní výlet byla jednoduchá – nakoupili jsme trochu jídla, něco k pití, sehnali jsme německou ekologickou známku (je třeba, pokud budete v Německu projíždět některými městy) a mohlo se vyrazit. Cesta z Prahy až k Neuschwansteinu trvá zhruba pět a půl hodiny a většinu cesty pojedete po dálnici.

Když jsme se konečně začali blížit k zámku, kolem silnice bylo spousta zeleně, dobytku a hlavně podhorských chaloupek a hotýlků, které doplňovaly vysoké kopce a hory před námi. Zanedlouho jsme se ocitli na dlouhé silnici vedoucí až k parkovišti pro turisty a zámek Neuschwanstein se nám konečně zjevil v plné kráse. Byl na jednom z kopců a odtud působil pěkně male.

Na prohlídku zámku si počkáte několik hodin

Parkoviště stojí 6 Eur. Poblíž něj jsou záchody, turistické informace a samozřejmě pokladny, ve kterých si lze zakoupit prohlídky zámků. My jsme původně chtěli vidět uvnitř jak Neuschwanstein, tak i protilehlý zámek Hohenschwangau, ale protože už bylo po poledni a nejbližší prohlídka byl až za tři hodiny, nestihli bychom se už v tento den dostat z jednoho zámku do druhého dřív, než zavře. Proto jsme nakonec šli pouze do Neuschwansteinu. Na výběr máte z prohlídky s průvodcem v angličtině či němčině, anebo audio průvodce v mnoha dalších jazycích včetně češtiny. My si vzali právě audio průvodce. Mimochodem ve frontě na lístky jsme čekali zhruba půl hodiny.

Nakonec musím říct, že vůbec nevadilo, že jsme před prohlídkou zámku měli tolik času. Stihli jsme totiž vše ostatní. Zašli jsme se podívat k zámku Hohenschwangau, kde jsem byl hrozně rád, že vstupenky už nebyly. Zámek zevnitř jsem tedy neviděl, ale z venku na mě nepůsobil jako něco, za co bych chtěl utratit 13 Eur, byť vidět zdarma jeho okolí určitě mohu doporučit. S těmi 13 eury za vstup do Neuschwansteinu se to určitě nedá srovnat. Neuschwanstein je naopak nejkrásnější zámek ever, ale to bych předbíhal.

Neuschwanstein z mostu Marienbrücke

Vyhlídkový most Marienbrücke

Místo, které u Neuschwansteinu rozhodně budete chtít navštívit, je vyhlídkový most Marienbrücke. Abyste se k němu dostali, musíte nejprve dojít k zámku, a pak jít dalších cca 15 minut. K zámku lze buď jít pěšky cca 30 minut, nebo jet autobusem či v kočáře taženém koňmi. My šli pěšky přesto, že celý den mírně pršelo. Cesta je ale dobře kryta stromy, takže to nevadilo.

Úžasná je na Neuschwansteinu jeho lokalita – je na kopci, kolem jsou hory a jezera, takže výhled, který se vám naskytne cestou a ze zámku, je nádherný. Nejkrásnější a také nejznámější pohled na zámek je pak z již zmíněného Marienbrücke. Připravte se ale, že na mostě je v odpoledních hodinách hromada lidí, což komplikuje hlavně focení. My jsme dokonce chvíli stáli frontu, než jsme se na most dostali.

Uteklo to jako voda a už jsme čekali před zámkem na naši prohlídku. Ta s audio průvodcem probíhá každých 10 minut, kdy je do zámku vpuštěno asi 50 lidí. Šílené. Všichni jsme pak se sluchátkem u ucha prošli během půl hodiny celý zámek a vydali se po stopách krále Ludvíka II. Bavorského. Právě to se mi na zámku líbilo nejvíc – viděl jsem třeba oněch pár schůdků a místo, kde sedával král, jako to je ve všech pohádkách, ale žádný jiný zámek mi to zatím neukázal. Dále jsme procházeli královskou ložnicí a udivila nás také jeskyně mezi dvěma pokoji.

Po skončení prohlídky ještě v zámku zůstanete a už sami se zajdete podívat na promítaný film nebo úžasný výhled na hory a jezera z jednoho ze zámeckých balkónů.

Asi je jasné, že návštěva zámku Neuschwanstein stojí za to. Vlastně se připravte na to, že jakmile navštívíte Neuschwanstein, všechny ostatní zámky do konce vašeho života už budou jenom horší. :)

Zámek Linderhof

Toho dne večer jsme hledali kemp, ve kterém bychom postavili stan. Nakonec jsme kvůli vydatnému dešti museli přejet až poblíž zámku Linderhof. Tam pršelo také, ale méně, takže jsme chtěli stavět stan, ale paní na recepci nám za stejnou cenu nabídla chatičku. Kdyby jste uvažovali o podobném noclehu, kemp se jmenoval Campingpark Oberammergau.

Zámek Linderhof také nechal postavit král Ludvík II. Bavorský. Jde dokonce o jediný zámek, který dokončil. Prohlídka zámku stojí 8,50 Eur a trvá 30 minut. Absolvovat ji můžete s průvodcem buď v němčině, nebo angličtině. My si vybrali angličtinu. Bohužel ani na tomto zámku stejně jako na Neuschwansteinu se nesmí uvnitř fotit. Interiér zámku je ale krásně zdobený, takže rozhodně je na co koukat, byť po pár místnostech vám začne připadat, že jsou všechny stejné.

I přesto, že nám u Linderhof velmi silně pršelo, jsme se prošli po přilehlých zahradách a nafotili s nimi pár fotek zámku. Velmi krásné jsou na fotkách se zámkem opět tamní kopce, vše to případně můžou kazit jen jeřáby, co zámek opravují. True story. :)

Doteď vlastně nevím, zda návštěvu tohoto zámku úplně doporučit nebo ne. Asi ji doporučuji jen těm, co jsou skutečnými blázny do zámků, jako moje žena. Všem ostatním bude stačit Neuschwanstein. :)

Líbí se vám tento článek? Nenechte si ujít další

Sledujte mě na Instagramu či Facebooku nebo dejte palec nahoru tomuto článku.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

K článku zatím nikdo nepřidal komentář. Buďte první!

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

Antoan dne 30. 11. 2020 k článku Záloha a přesun mailů mezi schránkami

Dobrý den, článek vyšel před pár lety, ale já potřebuji poradit s Thunderbirdem. Do včerejška se na něj stahovaly emaily z několika mých účtů. Dnes mi na jeden účet nepřišel ani jeden email, přesto, že na server Seznam jich přišlo 19. Kde může být problém? Děkuji za pomoc.

marian dne 28. 2. 2019 k článku Los Angeles je o Hollywoodu

Zaujimave, chystame sa do Californie, vratane 2 noci v L.A. Tak som zvedavy co stihneme. Nerobim si velke nadeje, od L.A. nemam ziadne velke ocakavania, beriem to skor ako letiste kam priletime a odkial vyrazime na cesty:-)

Petr Loukota dne 15. 7. 2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, lístky je možné zakoupit přímo na oficiálních webových stránkách. :)

Jana Kosařova dne 13. 7. 2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, prosím vás o radu, kde je možné dopředu zakoupit lístky do studii Warner Bros. na prohlídku Harryho Pottera? Nevíme kde zakoupit. Děkuji. Jana K.

Simona dne 25. 4. 2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3. 2. 2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17. 8. 2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17. 8. 2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)