Amsterdam – město plné hříchů

 7.4.2018 |  cestování |  Petr Loukota

Amsterdam mě dlouho lákal a zajímal, proto jsem byl na toto město zvědavý zřejmě nejvíce z celého Nizozemska, Belgie i Lucemburska. Právě v rámci této dovolené jsme Amsterdam navštívili. Rozhodli jsme se v něm strávit jeden celý den – pár lidí mi říkalo, že tam toho zase až tolik není. Já si naopak myslím, že Amsterdam toho nabízí dost, ovšem ten den na něj skutečně úplně stačil.

Ubytovaní jsme byli v hotelu Ibis Budget v jižní části města nazývané Amstelveen. Zde je Amsterdam vlastně úplně jiný než v centru – široké silnice, klidná doprava, spousta prostoru a málo lidí. Zkrátka takové klidné město – alespoň tak jsme ho poznali večer při svém příjezdu i následujícího rána. V centru je Amsterdam jiný – plný lidí, domů naskládaných jeden na druhým, ruchu, ale i vodních kanálů a marihuany. Zkratka Amsterdam, jak si ho zřejmě každý z vás představí.

Tramvaj a metro jezdí po stejné koleji

Z toho jsem byl vážně úplně hotový. Navštívil jsem desítky měst včetně Londýna, New Yorku, Washingtonu, San Francisca, Los Angeles, Las Vegas, Vídně či Berlína, ale tohle jsem nikde neviděl. Metro a tramvaj jezdí v Amsterdamu část cesty po stejné koleji. Došlo mi to ve chvíli, kdy jsme přišli na nástupiště, odkud odjížděla tramvaj číslo 5, ale o kousek dál, ze stejné koleje i metro 51. Tak bacha, ať vás to nezaskočí jako mě. :)

Co se týče jízdenek, na zastávkách je vždy automat, který přijímá karty, hotovost ne. Doteď nevím, co přesně je potřeba naťukat, každopádně se nám podařilo omylem dostat až ke koupi hodinové jízdenky, která stála 3 eura na osobu. Při cestě z města zpět na hotel se nám stalo, že automat přijímající jedině karty všechny karty odmítal – jak nám, tak ostatním turistům. V tomto případě jsme prostě museli jít na další zastávku a koupit si jízdenky tam.

Všude odpadky, kola a tráva

Musím se přiznat, že zrovna nejlepší první dojem na mě Amsterdam neudělal. Do centra jsme jeli metrem a vystoupili ve stanici Nieuwmarkt, odkud jsme to měli jen kousek k prvním tečkám na mapě, které jsme si doma vyhledali. Jednalo se o Rembrandt House Museum, Bushuis/Oost-Indisch Huis a také náměstí Nieuwmarkt. V této části města byl Amsterdam kromě vodních kanálů a pro Amsterdam tolik typických barevných domů také plný odpadků, které místní jednoduše vyhazovali na ulici. Všude se válely pytle, krabice či lahve, a my přemýšleli, jestli se to tu tak opravdu dělá. Jestli lidé opravdu vyhazují odpadky na ulici. Po polovině dne strávené v Amsterdamu jsme pochopili, že ano. :) Město je takové prakticky všude. Na kontejnery tu zřejmě není prostor, a tak doufejme, že jednou za čas jezdí sběr odpadu a vše uklízí.

Další, méně překvapující věc byla, že v Amsterdamu jsou všude kola, což je hlavní dopravní prostředek města. Jsou přivázaná u každého sloupu, zábradlí, na každém mostě… Každá, byť sebeužší ulička má kromě místa pro auto také svůj pruh pro kola, kde místní jezdí na můj vkus až nebezpečně rychle – často kličkují mezi chodci či auty. Prostě divočina.

Že je Nizozemsko poměrně benevolentní k drogám a prostituci je vcelku známá věc. V ČR si hodně lidí dělá srandu z toho, že v Nizozemsku je legální marihuana, takže jde o ideální destinaci pro trávení dovolené. Popravdě, po dni stráveném v Amsterdamu jsem cítil trávu víckrát, než před tím za celý život. Což může znamenat dvě věci – buď ji v Amsterdamu kouří fakt hodně lidí, nebo se v Česku nepohybuji mezi těmi “správnými” gangy. V každém případě právě marihuana je něco, co k Amsterdamu neodmyslitelně patří, a pokud sem pojedete na dovolenou, zřejmě si ten pach přivezete s sebou jako jednu ze vzpomínek. Nemohl jsem si pomoct, ale pach trávy obdobně jako cigaret stále vnímám jako něco méně inteligentního, a tak na mě Amsterdam dělal dojem města chuligánů. Musel jsem sám sebe přesvědčovat, že to tak není, že marihuana je v Nizozemsku prostě normální.

Prostitutky hledejte u kostela

Z náměstí Nieuwmarkt jsme dále pokračovali na Dam Square, které v Amsterdamu určitě nemiňte – patří k těm známějším turistickým místům, nachází se na něm 22m vysoký obelisk. Ještě předtím jsme ale zamířili ke kostelu Oude Kerk. Ten byl vážně zajímavý. Nachází se totiž v Red Light Street, neboli Čtvrti červených luceren. Ta je známá díky všudypřítomným domům s červenými závěsy, za jejichž výlohami postávají polonahé striptérky a lákají vás, abyste si s nimi užili. Dopoledne jich tedy nebylo tolik – většina podniků měla ještě zavřeno. Kolem poledne se začalo otevírat, a tak jsme na několik striptérek narazili. A nejzajímavější na tom je, že první z nich jsme za výlohou viděli při obcházení zmiňovaného kostela Oude Kerk. No vážně, kolem kostela jich bylo nejvíc! Umíte si to představit v Česku? Hned by se našla spousta lidí, co by to považovala za nevkusnou a nevhodnou urážku a kdo ví, co ještě. Holanďané jsou v tomhle evidentně opravdu úplně jiní.

Nejvíc turistů bylo u Domu Anny Frankové

Další věc, co mě na Amsterdamu překvapila, byla popularita Domu Anny Frankové. Když nepočítám Museumplein, kde je turisticky atraktivní nápis “I amsterdam”, u kterého se rozhodně vyfoťte i vy, a také obrovský prostor, proto se tam pochopitelně schází nejvíce turistů, Dům Anny Frankové byl místo, na kterém jsme potkali nejvíce turistů. Osobně jsme se u něj ale nijak nezdržovali – nemá ani typickou amsterdamskou architekturu – a pokračovali jsme dále. Šli jsme kolem Houseboat museum, Amsterdam museum, navštívili jsme náměstí Rembrandtplein, na kterém mimochodem sídlí Booking.com, a viděli jsme i budovu opery a most Magere brug. To už nás ale pomalu začínaly bolet nohy, a tak jsme podél tří hlavních vodních kanálů šli směrem k již zmiňovanému Museumplein.

Právě u vodních kanálů, od kterých jsou focené snad všechny fotky, co k Amsterdamu na internetu najdete, mi došla ještě jedna zajímavá věc – vůbec to tam nevypadá hezky. Už jsem zmiňoval, že jsou všude odpadky a kola, mimo to tam parkují auta, a tak jsem přemýšlel, odkud jsou všechny ty hezké fotky vlastně focené. A odpověď jsem našel až večer na hotelu, když jsem si procházel fotky. Všechna ta děsná místa, která jsem často ani nechtěl fotit, vypadají na fotkách nádherně. Když jste tam, říkáte si “to je děs, všude krabice, papíry, to fotit nebudu”. Ale když to vyfotíte, na té fotce to tak nějak zajímavě zapadne a udělá to Amsterdam. :D Kdybych to věděl, asi bych se vyfotil na víc místech. Tak se vůbec nebojte a foťte se, Amsterdam je fotogenický a na fotkách vypadá mnohdy líp než ve skutečnosti.

Nápis “I amsterdam” na Museumplein

Úplně na závěr Amsterdamu jsme si nechali náměstí Museumplein, kde jsme se samozřejmě vyfotili s nápisem “I amsterdam”. To udělejte také, odváží si odtud fotku každý turista. Podle mě je to nejznámější turistická atrakce, čemuž odpovídal i počet turistů – je jich tam tolik, že zapomeňte na focení o samotě. Mnoho lidí se nebojí vylézt také na některé písmeno, což je zřejmě povoleno. Před nápisem je obrovské jezírko a za ním travnatý plac, kde si místní kopou míčem, čtou, nebo kouří marihuanu. Zkrátka odpočívají. Za nápisem je pak Rijksmuseum, které můžete v otevírací době navštívit, nebo alespoň zajít do obchodu se suvenýry jako my. Zevnitř vypadá stavba docela zajímavě. Rozhodně nepřehlédněte ani lavičku vedle nápisu s úplně stejným nápisem, na které se kupodivu moc lidí nefotí, takže tam bez problémů pořídíte zajímavý snímek.

Co víc bych k Amsterdamu dodal? Je to rozhodně jedno ze světových měst, které musíte vidět. Díky vodním kanálům, domkům v nizozemském stylu, prostitutkám a vůni marihuany je natolik unikátní, že ve světě nemá konkurenci. Určitě si umím představit, že v Amsterdamu strávíte několik dní, hlavní turistické atrakce ale obejdete za den. Doufám, že vám tipy v tomto článku pomůžou a alespoň trochu vám usnadní plánování. :)

Líbí se vám tento článek? Nenechte si ujít další

Sledujte mě na Instagramu či Facebooku nebo dejte palec nahoru tomuto článku.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

K článku zatím nikdo nepřidal komentář. Buďte první!

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

marian dne 28.2.2019 k článku Los Angeles je o Hollywoodu

Zaujimave, chystame sa do Californie, vratane 2 noci v L.A. Tak som zvedavy co stihneme. Nerobim si velke nadeje, od L.A. nemam ziadne velke ocakavania, beriem to skor ako letiste kam priletime a odkial vyrazime na cesty:-)

Petr Loukota dne 15.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, lístky je možné zakoupit přímo na oficiálních webových stránkách. :)

Jana Kosařova dne 13.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, prosím vás o radu, kde je možné dopředu zakoupit lístky do studii Warner Bros. na prohlídku Harryho Pottera? Nevíme kde zakoupit. Děkuji. Jana K.

Simona dne 25.4.2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3.2.2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)

Peter dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Čítam, že nepoznáte nikoho, kto bol na dne Canyonu, tak pripájam link na článok, ktorý som nedávno napísal. Boli sme v Canyone pred necelými 2 mesiacmi a dal som to dole a späť behom jedného dňa. Takže ak by to niekto chcel skúsiť, tu je pár rád.