Poslední dny v New Yorku – let helikoptérou, Brooklynský most a Metropolitní muzeum umění

 13.7.2014 |  cestování |  Petr Loukota

Pátý den v New Yorku jsme se hned po ránu znovu vydali metrem číslo 1 do stanice South Ferry, která leží na jihu Manhattanu. Bylo krásné slunečné počasí, paprsky se odrážely od oken mrakodrapů. Z jižní části Manhattanu se, jak známo, táhne Brooklynský most a my se podél řeky vypravili právě k němu. Cestou jsme se však zastavili v NYC Downtown Manhattan Heliport.

Let helikoptérou je v New Yorku atrakce pro všechny, co během pár minut chtějí utratit pár tisíc korun. :) Nejlevnější let (15 minut) stojí cca 3500Kč, nejdražší (25 minut) cca 6500Kč. Let je možné si rezervovat předem, my jsme ale nic takového neudělali, takže jsme asi 45 minut čekali. Po vstupu nás uvítal personál a dal nám informace o tom, kolik lety stojí, jak jsou dlouhé a hlavně co uvidíme. Nejprve měl letět pouze děda, a to na 15 minut. Pak nám šéf řekl, že má volná místa v letu na 25 minut, a pokud poletíme oba, dá nám tento let za cenu patnáctiminutového. V tu chvíli nebylo o čem přemýšlet.

pohled z helikoptéry na jižní Manhattan

Po zaplacení a uschování batohů jsme si navlékli záchrannou vestu a bylo nám vysvětleno, jak funguje. Zeptal jsem se, jestli ji budeme potřebovat. “Not today.” Za několik dalších okamžiků jsme stáli u hučící helikoptéry. Všichni jsme se pod vrtulí krčili, i když to vůbec nebylo potřeba. Jakmile nás personál vyfotil (sami jsme se fotit nesměli, aby nám pak mohli prodat předražené fotky), dostali jsme sluchátka, otestovali spojení s pilotem a mohlo se letět. Helikoptéra se prudce vznesla, přičemž se kymácela ze strany na stranu. Letěl jsem poprvé, špatně mi nebylo, ale vzpomínal jsem na slova známého: “Před pár lety to s jednou švédskou rodinou spadlo do Hudsonu a všichni byli mrtví. Ale jinak je to bezpečný.”

Let byl fantastický, celou dobu jsem natáčel. Nejprve jsme zamířili nad sochu Svobody, která z výšky vypadala jako placka. Obletěli jsme ji a pak se s rachotem sunuli podél jižní části Manhattanu nad Brooklynský most. Poté jsem se přestal orientovat, ale prolétli jsme velmi blízko kolem špičky One World Trade Center (nejvyšší mrakodrap na západní polokouli). Dále tipuji, že jsme letěli podél East River až za 175. Street. Z výšky jsme tedy viděli celý Central Park a opravdu nádherně i George Washington Bridge. Pak helikoptéra zamířila nad řeku Hudson a podél západní strany Manhattanu jsme letěli zpět na jih. Sledovali jsme, jak dopolední slunce dopadá na stěny mrakodrapů, mezi nimiž se tyčila Empire State Building. O pár minut později už helikoptéra dosedala na heliport a my vystupovali s dalším nezapomenutelným zážitkem.

Jakmile jsme se vzpamatovali, odmítli jsme předražené fotky a vydali se k Brooklynskému mostu, po kterém jsme chtěli přejít do Brooklynu. Po chvíli jsme stáli pod mostem, ovšem vstup na něj nikde. Takže jsme se vypravili na sever. Asi po půl hodině chůze se před námi konečně zjevila pěší zóna.

Brooklynský most přecházíte středem a auta jezdí vlevo a vpravo pod vámi. Před vámi se rozkládají věže, které jsou pro most typické a které podcházíte. Zanedlouho jsme kdesi v dálce po naší pravici znovu viděli sochu Svobody a za našimi zády se tyčily mrakodrapy jižního Manhattanu. Po naší levici se přes řeku táhl Manhattan Bridge. Cesta přes most nám trvala asi hodinu, šli jsme opravdu velmi pomalu.

pohled z Brooklynského mostu na jižní Manhattan

Mrakodrapy se začaly postupně ztrácet a my se ocitli v Brooklynu. Zde jsme se optali na nejbližší stanici metra a podjeli řeku zpět na Manhattan. Ve stanici bylo poloprázdno, byl to divný pocit, ale vychlazené metro přijelo plné lidí. Následně jsme zamířili do Metropolitního muzea umění, do kterého jsme měli vstup v rámci City Pass. Toto muzeum leží na východní straně Central Parku a dostat se k němu metrem není nejpohodlnější – nejbližší stanice je od muzea vzdálená asi 20 minut chůze. Muzeum vám však vřele doporučuji, z navštívených muzeí mě zaujalo nejvíce. Prohlídkou jsme strávili asi dvě hodiny, ovšem projít všechny exponáty by zabralo dny či týdny. V muzeu se nesmělo fotit a my jsme to poctivě dodržovali. Proto už vám nedokážu říct, co jsme vlastně viděli, rozhodně to ale bylo moc hezké a zajímavé. :)

Tak jsme tedy prožili pátý den v New Yorku a před námi byl šestý, poslední den. Ten byl ve znamení odpočinku. Ráno jsme zavítali na západní stranu Manhattanu a podél West Side Highway došli až k letadlové lodi. Ta ale otevírala za hodinu, takže jsme si její návštěvu odpustili. Cestou jsme potkali policii na koních. Poté jsme zamířili do středu Manhattanu a navštívili vyhlášená obchodní centra – Macy’s a Bloomingdales (zde mimochodem stojí třeba “obyčejná” bunda kolem 7000Kč, takže pokud chcete nakupovat, připravte si balík). Cestou jsme znovu viděli Empire State Building, Madison Square Garden a hotel Plaza.

Celý den a celý náš pobyt v New Yorku jsme pak zakončili poslední, oddychovou návštěvou Central Parku. Posadili jsme se na lavičku a já se po chvíli vydal na poslední procházku. Zamířil jsem do středu zeleně a sledoval, jak lidé lenoší na trávě, jezdí na kole nebo běhají. Bylo to úžasné. Najednou jsem zaznamenal, že se slunce kamsi ztratilo, a o chvíli později se spustil prudký déšť. Tráva se rázem vyprázdnila a stovky lidí se vypařily. Zůstal jsem jen já a pár dalších jedinců bez deštníku. Chvíli jsem hledal místo k úkrytu a pak ho našel pod stříškou stánku s občerstvením. Brzy se ke mně přidala jakási cizinka a jakýsi cizinec. Stáli jsme mlčky a sledovali, jak sebou kapky deště plácají do kaluží. Zpětně jsem si uvědomil, že to bylo to vůbec nejlepší zakončení pobytu v New Yorku, jaké jsem si mohl přát.

Líbí se vám tento článek? Nenechte si ujít další

Sledujte mě na Instagramu či Facebooku nebo dejte palec nahoru tomuto článku.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

K článku zatím nikdo nepřidal komentář. Buďte první!

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

marian dne 28.2.2019 k článku Los Angeles je o Hollywoodu

Zaujimave, chystame sa do Californie, vratane 2 noci v L.A. Tak som zvedavy co stihneme. Nerobim si velke nadeje, od L.A. nemam ziadne velke ocakavania, beriem to skor ako letiste kam priletime a odkial vyrazime na cesty:-)

Petr Loukota dne 15.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, lístky je možné zakoupit přímo na oficiálních webových stránkách. :)

Jana Kosařova dne 13.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, prosím vás o radu, kde je možné dopředu zakoupit lístky do studii Warner Bros. na prohlídku Harryho Pottera? Nevíme kde zakoupit. Děkuji. Jana K.

Simona dne 25.4.2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3.2.2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)

Peter dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Čítam, že nepoznáte nikoho, kto bol na dne Canyonu, tak pripájam link na článok, ktorý som nedávno napísal. Boli sme v Canyone pred necelými 2 mesiacmi a dal som to dole a späť behom jedného dňa. Takže ak by to niekto chcel skúsiť, tu je pár rád.