Brusel – Atomium, Mini Evropa a centrum města

 10.4.2018 |  cestování |  Petr Loukota

Protože jsme projeli křížem krážem Belgii, nemohli jsme samozřejmě vynechat ani zastávku v hlavním městě. Na Brusel jsme si dali celý den a vzhledem k dopravním zácpám jsme dobře udělali. To bych ale předbíhal. Nejprve vám povím o Atomiu, ke kterému jsme vyrazili nejdříve.

Atomium zvenku stojí za to

Atomium je sice v Bruselu, ale mimo centrum, takže je vcelku pohodlně dostupné autem. My jsme měli problém až s parkováním, které jsem doteď přesně nepochopil. U Atomia můžete parkovat přímo podél silnice, ovšem zdarma máte pouze 15 minut. Poté je každá půlhodina paradoxně dražší, než kdybyste auto nechali na parkovišti třeba hned vedle – u Mini Evropy. My jsme původně zastavili na ulici, ale když jsme si nedokázali poradit s platebním automatem (podle mě do něj při příjezdu zadáte vaši SPZ, vezmete si lísteček, a pokud přesáhnete 15 minut zdarma, nějak pak zaplatíte – čert ví jak), přejeli jsme na parkoviště k Mini Evropě, kterou jsme měli v plánu stejně navštívit.

Co se týče Atomia, na pohled je to stavba, kterou stojí za to vidět – fotí se s ní poměrně hezky a vypadá zajímavě. Atomium můžete navštívit také uvnitř, ale není to úplně levná záležitost – připravte si 15 Eur za osobu. Koupit si můžete také vstupenku do Mini Evropy, která samostatně stojí 15,50 Eur, existuje také verze za 27,50 Eur, se kterou můžete jít do obou zmíněných atrakcí. My jsme se po chvíli přemýšlení rozhodli poslechnout rady Belgičanů z internetu, kteří návštěvu Atomia příliš nedoporučují, a zavítali jsme do srdce Mini Evropy.

Atomium v Bruselu

Dírou v plotě do Mini Evropy

Zatímco u Atomia nám stačila necelá půlhodina, Mini Evropa byla na mnohem delší dobu. Strávili jsme v ní asi dvě hodiny a umím si představit, že tam budete i déle. Zprvu mě ale fascinovala cesta, kterou jsme se dostali ke vstupu – zřejmě jsme nešli hlavním vchodem, když jsme se s pár dalšími lidmi protahovali dírou v plotě. Kupodivu tam ale byla cedule s oficiální šipkou, takže kdo ví, možná to hlavní vchod byl. :)

U vstupu jsme chvíli stáli, neboť zrovna přijela škola s asi třiceti dětmi. Uvnitř se ale dav ztratil a my měli možnost obdivovat všechny stavby v klidu. Mini Evropa, jak název napovídá, nabízí nejznámější stavby evropských zemí a měst ve zmenšené velikosti. Těšit se můžete na Houses of Parliament z Londýna, Eiffelovu věž z Paříže, Braniborskou bránu z Berlína nebo také Pražský orloj. Popravdě mě trochu mrzelo, že v Mini Evropě nebyl zmenšený model Prahy s typickým pohledem přes Karlův most až na Pražský hrad a katedrálu sv. Víta, jako tomu bylo v případě některých jiných měst.

Celá prohlídka Mini Evropy se koná pod otevřeným nebem, takže všechny stavby jsou zřejmě odolné vůči počasí. Navíc si užijete krásný pohled také na Atomium, které se díky své výšce tyčí v pozadí většiny staveb Mini Evropy. V Mini Evropě mimo měst, která už jsem zmínil, nechybí ani náměstí sv. Marka v Benátkách, Šikmá věž v Pise nebo španělská Sagrada Família. Potěšilo nás, že jsme během naší návštěvy narazili i na německý Eltz Castle, na který jsme se ještě v rámci téže dovolené chystali též.

Pokud budete v Bruselu, u Atomia se rozhodně zastavte a Mini Evropu i přes vyšší vstupné určitě musíte navštívit také. Podle mě jde o jednu z nejzajímavějších atrakcí nejen v Bruselu, ale celé Belgie.

Mini Evropa v Bruselu

Centrum Bruselu zase až taková pecka není

Ačkoliv se nám do centra Bruselu vůbec nechtělo, ten čas stejně nastal a my jsme se vypravili k našim předem vytipovaným podzemním garážím poblíž Bruselského parku. Slyšeli jsme od známých o cestování autem v centru Bruselu příšerné historky, které teď bohužel můžu jen potvrdit. Zaprvé je město brutálně ucpané, takže stojíte v zácpách a nikdy nevíte, kdy vás kdo objede zleva či zprava nebo kdy zůstanete na červenou stát uprostřed křižovatky. To se nám také stalo. A co my s tím, že na nás autobus, co už má zelenou, troubí, když my nemáme kam uhnout? Druhý problém je, že v Bruselu jsou silnice, které vedou dlouhou dobu podél sebe a teprve za pár stovek metrů se někam stáčí. A s takovými cestami má problém navigace – kvůli nepřesnosti určování polohy nikdy nevěděla, kde přesně jsme. Často jsme jeli správně, ale ona cestu přepočítala, protože si myslela, že jedeme špatně. Děs!

Když se nám po několika desítkách minut konečně podařilo dostat se ke garážím, s šokem jsme zjistili, že tam žádné garáže nejsou. To se nám stalo poprvé, a to jsme autem projeli nejen celé Nizozemsko, Belgii a Lucembursko, ale o rok dříve také Švýcarsko. Na mobilu jsme tedy našli jiné parkování poblíž a jeli tam. Bohužel, ani tyto garáže neexistovaly. Teprve na třetí pokus to vyšlo. Tedy spíše na pokus tři tečka dvě, protože v podzemních garážích bylo privátní patro pro členy Evropské komise, kam jsme omylem zajeli, a tak nás to zase hned vyhodilo na výjezd. Tak jsme udělali kolečko a jeli zaparkovat ještě jednou a lépe.

Abych to shrnul, na cestování autem po Bruselu mám ty nejhorší vzpomínky. Ale zvládnout se to dá. Takže pokud se tam chystáte, držte se, myslím na vás.

Co se týče samotného města, nejprve jsme procházeli již zmíněným Bruselským parkem, který mi park příliš nepřipomínal. Šlo spíše o kus travnaté plochy, většinou nijak neudržované, uprostřed města. Park je ale velký, takže si ho oblíbili místní za účelem běhání. K parku také přiléhá Královský palác sídlící na náměstí Place des Palais. No já nevím, řekl bych, že ho klidně můžete vynechat, a jít až přímo do historického centra města na náměstí Grote Markt, kde se shromažďuje většina turistů. Na náměstí se mimo jiné nachází budova radnice zapsaná na seznamu UNESCO a naproti též Maison du Roi. Toto bruselské náměstí je plné lidí a určitě místem, které byste neměli opomenout – architektura místních budov je od ostatních měst natolik odlišná, že je Grote Markt bezpochyby typickou ikonou Bruselu i celé Belgie.

Náměstí Grote Markt v Bruselu

Kousek od náměstí, byť pokaždé na jinou stranu, se nacházejí dvě sochy – socha čůrajícího chlapečka a socha čůrající holčičky. Jde o významná místa, neboť jsou s mini spjaty dávné legendy. Spousta turistů se u těchto soch fotí, jakože byli v Bruselu.

V Bruselu je ještě spousta zajímavých míst, my jsme dále viděli například katedrálu sv. Michaela, procházeli jsme skrz hlavní nádraží, a jak už jsem zmínil, parkovali v garážích podél ulice, kde sídlí Evropská komise. Jistě by se zde času dalo strávit více, ale my byli vykoukaní po dvou hodinách. Pokud se do Bruselu někdy vydáte, historické centrum si rozhodně nenechte ujít, ovšem počítejte s tím, že jsou ve světě i zajímavější místa. Třeba Mini Evropa. :)

Líbí se vám tento článek? Nenechte si ujít další

Sledujte mě na Instagramu či Facebooku nebo dejte palec nahoru tomuto článku.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

K článku zatím nikdo nepřidal komentář. Buďte první!

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

marian dne 28.2.2019 k článku Los Angeles je o Hollywoodu

Zaujimave, chystame sa do Californie, vratane 2 noci v L.A. Tak som zvedavy co stihneme. Nerobim si velke nadeje, od L.A. nemam ziadne velke ocakavania, beriem to skor ako letiste kam priletime a odkial vyrazime na cesty:-)

Petr Loukota dne 15.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, lístky je možné zakoupit přímo na oficiálních webových stránkách. :)

Jana Kosařova dne 13.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, prosím vás o radu, kde je možné dopředu zakoupit lístky do studii Warner Bros. na prohlídku Harryho Pottera? Nevíme kde zakoupit. Děkuji. Jana K.

Simona dne 25.4.2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3.2.2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)

Peter dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Čítam, že nepoznáte nikoho, kto bol na dne Canyonu, tak pripájam link na článok, ktorý som nedávno napísal. Boli sme v Canyone pred necelými 2 mesiacmi a dal som to dole a späť behom jedného dňa. Takže ak by to niekto chcel skúsiť, tu je pár rád.