Křížem krážem Belgií

 9.4.2018 |  cestování |  Petr Loukota

Do Belgie jsme se vydali autem z Nizozemska, o kterém jsem psal v minulých článcích – mrkněte třeba na ten o Zaanse Schans či Amsterdamu.

Baarle-Nassau – hranice, které jste ještě neviděli

Zastávek v Belgii bylo hned několik, ale většina z nich byla pro turisty pouze na pár hodin. My jsme jako první zastavili v Baarle. Jde o město, kterým procházejí hranice mezi Belgií a Nizozemskem, ovšem ne tak, jak byste čekali. V podstatě se jedná o několik částí Belgie umístěných na území Nizozemska. Část vesnice náležející Nizozemsku se jmenuje Baarle-Nassau, druhá část s názvem Baarle-Hertog náleží Belgii.

Na tomto místě je zajímavé, že hranice mezi oběma státy tvoří nepravidelné, chaoticky rozmístěné obrazce. Není tak výjimkou, když část domu stojí na území Nizozemska a část na území Belgie. V takovém případě jsou obyvatelé domu Nizozemci či Belgičané dle toho, na jakém území se nacházejí vchodové dveře domu.

Jako turisty vás v Baarle zaujmou všudypřítomné čáry na zemi označující hranice mezi oběma státy. U některých jsou také písmena NL a B značící, kde je Nizozemsko a Belgie. Pokud budete mít cestu kolem, rozhodně se zde stavte – strávíte zde přibližně tři čtvrtě hodiny.

Baarle – hranice mezi Nizozemskem a Belgií

Antverpy

Naší další zastávkou, tentokrát už naplno v Belgii, kde hranice Nizozemska byly v nedohlednu, bylo město Antverpy. Antverpy si pamatuji jako vcelku hezké a klidné město. Tedy nebýt spousty rozkopaných cest, bohužel i před hlavními památkami. My jsme opět zaparkovali v podzemních garážích v centru a vydali se nejprve k budově nakladatelství Plantin-Moretus, která je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Já si prostě nemůžu pomoct, ale cokoliv má nálepku UNESCO, není turisticky moc zajímavé.

Naše další kroky vedly ke gotické katedrále, před kterou se právě hojně kopalo. I tak jsme se ale mohli vyfotit se zvláštní sochou zachycující dítě a psa, kteří byli zakryti chodníkem. Také jsme krátce nahlédli dovnitř katedrály, ale jen přes sklo, neboť se platilo vstupné, které jsme nebyli ochotni zaplatit. Poté jsme se vydali na velké náměstí Grote Markt, na kterém najdete budovu radnice i co do architektury zajímavé domy. Ještě hezčí domky jsou ale o kousek vedle na náměstí Groenplaats.  Právě od tam pocházejí nejhezčí fotky, co k tomu městu najdete na internetu.

Stejně jako pro Nizozemsko jsou typické tulipány, sýry a dřeváky, jsou pro Belgii typické hranolky. Dokonce se říká, že právě v Belgii hranolky vznikly. Proto jsme si i my dali na náměstí Grote Markt pravé belgické hranolky – v pohostinství, která na témže místě působí údajně už od roku 1840.

Antverpy – náměstí Groenplaats

Bruggy – Benátky severu

V Antverpách jsme byli asi dvě a půl hodiny, i když času by se tam jistě dalo strávit více. My se ale nedočkavě těšili na město Bruggy, kterému se právem přezdívá Benátky severu. Pokud bych měl Bruggy shrnout jednou větou, řekl bych, že jsou nádherné. Pojedete-li do Belgie a budete-li mít navštívit jediné místo, navštivte Bruggy.

Toto město mi bylo sympatické už po našem příjezdu. U nádraží totiž mají velké parkoviště, které sice stojí obdobně jako jinde, ale má jednu velkou výhodu – k parkovacímu lístku dostanete celodenní jízdenku na tamní MHD pro dvě osoby úplně zdarma. Ano, tu jízdenku, za kterých byste v jiných městech zaplatili klidně 15 Eur.

Když nás autobus po asi dvou zastávkách vysadil u katedrály sv. Salvatora, obdivovali jsme gotickou stavbu ze všech stran, a také zevnitř. Důvod, proč se mi Bruggy tolik líbily, byl zřejmě ten, že jde o menší město, byť plné turistů, které i mimo turisticky zajímavá místa nabízí krásné domky, klid a čistotu. Právě takové to u katedrály bylo.

I když jsme neměli štěstí na počasí, v Bruggách jsme navštívili také nejznámější náměstí Market Place, kterému dominuje zvonice ze 13. století Belfort, ale také druhé nejdůležitější náměstí ve městě Burg Square. Od něj už jsme vlastně na samotný závěr naší návštěvy města Bruggy putovali kolem řeky do naší předem vytipované prodejny vaflí, kde nám každému za 3 eura udělali výbornou vafli s čokoládou – další pro Belgii typické jídlo. Musím se přiznat, že teprve zde u vody jsem pochopil, proč se Bruggám říká Benátky serveru – je zde skutečně mnoho mostů a kanálů, byť na první dojem nejsou všude jako v pravých Benátkách.

Bruggy mě opravdu moc mile překvapily. Samozřejmě že krásných míst je zde daleko více – mně se třeba moc líbilo ne tolik významné náměstí Simon Stevinplein. Kousek od něj je pak kostel Church of Our Lady. Pokud byste zde chtěli strávit více času, můžete za 8 Eur vyšplhat do věže zvonice, zajít do muzea Historium a tak dále.

Naše cesta z historické části města zpět k autu proběhla stejně bezproblémově jako předtím opačným směrem. Co víc k Bruggám dodat? Jsou nádherné i v dešti. Jeďte tam.

Bruggy – náměstí Simon Stevinplein

U severního moře v Oostende

Protože už nám pár přátel říkalo, že vůbec nejezdíme na dovolenou k moři, řekli jsme si, že když už budeme tak blízko, pojedeme se podívat do Oostende. Zde je volný přístup k Severnímu moři a z města Bruggy to bylo necelou půl hodinu autem. Předem jsme měli vytipováno místo, kde se dalo zdarma zaparkovat a bylo to jen pár kroků na pláž. Ta kvůli probíhajícím pracím nakonec bohužel nebyla úplně přístupná, ale moře jsme viděli. Pokud by vás místo zajímalo, zadejte do navigace “Vuurtorenweg Oostende”.

Gent

Poslední větší město, pominu-li Brusel, které jsme v Belgii chtěli navštívit, byl Gent. To v historickém centru nabízí také nemálo zajímavostí, osobně bych ho srovnal s Antverpami.

Zřejmě nejhezčí je to v Gentu u kostela sv. Mikuláše, kde se dá pořídit fotka jak s kostelem, tak se zvonem a také zvonicí v pozadí. Hned z druhé strany kostela je také budova radnice. My jsme kromě tohoto kolečka absolvovali také cestu ke katedrále sv. Bavona. Kromě toho Gent láká i na nábřeží Graslei a hrad Gravensteen. Je jen na vás, kolik zde budete chtít strávit času. Pro nás byl Gent příjemně strávená část dopoledne a další malá ochutnávka belgické historie.

Bitva u Waterloo

Slavná bitva u Waterloo se odehrála u stejnojmenného města roku 1815. Toto město se nachází v Belgii kousek od Bruselu, a tak jsme se u něj i my cestou z belgického hlavního města o den později zastavili. Bruselu se budu věnovat příště v samostatném článku.

U Waterloo dnes najdete památník a také muzeum, které můžete navštívit. Potěšující je, že parkování je zde zdarma a obecně je ve Waterloo poměrně klid. Možná to bylo tím, že jsme na místo přijeli až pár minut po zavírací době a spousta turistů už odjížděla, byť několik jich přijelo spolu s námi. Poblíž památníku (a také památník samotný) to vypadá velmi upraveně. U Waterloo na vás už při příjezdu bude čekat travnatý kopeček, na jehož vrcholku spatříte zády k vám sochu lva, který cení zuby na Francii, a také turisty procházející se po špici památníků. S památníkem se vcelku dobře fotí, takže se nemusíte bát, že byste si neodvezli zajímavé fotky, nevydáte-li se dovnitř.

Návštěvu samotného památníku a muzea bohužel nemohu soudit, protože jsme si užili pouze pohled zespodu. Co ale vím, že vstupné stojí ne až tak příjemných 20 Eur na osobu. Pokud se tedy rozhodnete památník navštívit se vším všudy, připravte si prakticky tolik, kolik stojí vstup do světoznámých květinových zahrad Keukenhof v Nizozemsku.

Památník bitvy u Waterloo

Pokud se někdy vypravíte do Belgie a měl bych vám něco doporučit, rozhodně stojí za to vidět Antverpy, Bruggy, Gent i Waterloo. Každé z těchto míst má něco do sebe, avšak vsadím se, že Bruggy se vám budou líbit nejvíce. Hlavní město Brusel samozřejmě také stojí za návštěvu, ale to už je kapitola sama pro sebe. :)

Líbí se vám tento článek? Nenechte si ujít další

Sledujte mě na Instagramu či Facebooku nebo dejte palec nahoru tomuto článku.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

K článku zatím nikdo nepřidal komentář. Buďte první!

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

marian dne 28.2.2019 k článku Los Angeles je o Hollywoodu

Zaujimave, chystame sa do Californie, vratane 2 noci v L.A. Tak som zvedavy co stihneme. Nerobim si velke nadeje, od L.A. nemam ziadne velke ocakavania, beriem to skor ako letiste kam priletime a odkial vyrazime na cesty:-)

Petr Loukota dne 15.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, lístky je možné zakoupit přímo na oficiálních webových stránkách. :)

Jana Kosařova dne 13.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, prosím vás o radu, kde je možné dopředu zakoupit lístky do studii Warner Bros. na prohlídku Harryho Pottera? Nevíme kde zakoupit. Děkuji. Jana K.

Simona dne 25.4.2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3.2.2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)

Peter dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Čítam, že nepoznáte nikoho, kto bol na dne Canyonu, tak pripájam link na článok, ktorý som nedávno napísal. Boli sme v Canyone pred necelými 2 mesiacmi a dal som to dole a späť behom jedného dňa. Takže ak by to niekto chcel skúsiť, tu je pár rád.