Šikmá věž v Pise je opravdu šikmá

 15.1.2018 |  cestování |  Petr Loukota

Už je tomu pár týdnů, co jste si na mém blogu mohli přečíst článek o tom, jak jsme se procházeli srdcem italské Florencie. To ovšem nebylo jediné město, do kterého jsme se během dovolené vypravili. Byla by škoda být tak blízko Pise a nezajet se tam podívat. Zvlášť, když je tamní věž známá stejně tak jako londýnský Big Ben nebo newyorská Empire State Building.

Poprvé s FlixBusem

Italové jsou strašní flegmatici. A to takoví, že nám onoho rána na hlavní autobusové nádraží ve Florencii přijel bílý autobus místo zeleného. Naštěstí nás o tom FlixBus informoval SMSkou, jinak bychom ten spoj hledali ještě dnes. Přesto jsme při cestě tam dali přednost autobusu namísto vlaku, který je o poznání dražší. Na druhou stranu je ale vlak rychlejší a pohodlnější. Pro srovnání, cesta tam nám trvala zhruba dvě hodiny a stála 125 Kč na osobu. Oproti tomu zpáteční cesta vlakem trvala hodinu a vyšla nás každého přibližně na 210 Kč.

Vzhůru na vrchol šikmé věže

Pisa je klidné město na západě Itálie. Z výšky je krásně vidět, jak je směrem na západ úplně ploché. A není divu, vždyť jen pár kilometrů od šikmé věže jsou pláže a moře. Osobně si po vystoupení z autobusu nejvíc vybavuji čistotu a klid, který byl v porovnání s Florencií o to výraznější. I když je Pisa velkým turistickým lákadlem, jde stále o menší město nesrovnatelné s velkoměstem. Na druhou stranu prostranství kolem šikmé věže je plné turistů. Ještěže jsou dokola desítky metrů otevřeného prostoru. Jen díky nim je u nejznámější atrakce v Pise pořád dost místa.

A dost místa bylo i pro nás. I když bylo před polednem, stejně jsme si po chvíli snažení našli místo k focení. Kromě věže, která je opravdu šikmá, nás ohromily i další skvostné atrakce. Na obřím trávníku si trůní mohutná katedrála Duomo di Pisa a hned vedle ní osmiboká křtitelnice (Baptisterium). Stejně jako vrchol šikmé věže můžete i tyto památky navštívit. Katedrála je dokonce zdarma. Vstupenku na šikmou věž, do křtitelnice a také na hřbitov Campo Santo jsme si zakoupili předem přes internet a celkem nás to stálo necelých 600 Kč na osobu.

Na šikmou věž jsme se vydali půl hodiny po poledni. Vystát si frontu trvá asi čtvrt hodiny, ale v jinou dobu bychom si určitě nepomohli – jednak proto, že je fronta stále stejně dlouhá, ale především proto, že jsme měli rezervaci na konkrétní čas. Bez ní se nahoru nedostanete. Na šikmou věž se nemůže s batohem ani kabelkou jakéhokoliv typu, takže druhou frontu budete stát u skříněk opodál. My jsme náš čas vzhledem k zmatkům málem nestihli, a tak doporučuji jít na věž alespoň s půlhodinovým předstihem.

Šikmá věž je šikmá nejen z venku, ale také zevnitř. Hned dole si budete připadat jako opilí, protože země je nakřivo a bude vás táhnout na jednu stranu. Obdobně jsou na tom i točité schody vedoucí na vrchol. Dole ovšem nepřehlédněte obří tyč přitahovanou zemskou gravitací a osu věže, ze které zjistíte, jak moc se věž vlastně naklání.

Samotný vrchol věže je úžasný. Právě zde jsem si uvědomil, jak je Pisa směrem na západ placatá a jak toto město s typickými italskými domky hraje všemi barvami. Vidět je také na katedrálu stojící hned vedle a jako trpaslíci vám budou připadat shluky turistů tam dole, kde jste před chvílí stáli také. My jsme na věži byli alespoň půl hodiny – seděli jsme a odpočívali. Dolů vás určitě nikdo hnát nebude.

Katedrála, křtitelnice a další památky

Jak už jsem zmínil, kromě šikmé věže, za kterou všichni přijíždí, lze navštívit i další památky. Především jde o katedrálu, křtitelnici a hřbitov. Centrum města, již mimo toto prostranství, ale také něco nabízí. Osobně si však myslím, že nejde o nic, co by nebylo možné vynechat. My jsme do centra šli hlavně proto, že jsme zpět do Florencie jeli z vlakového nádraží. A také proto, že po čtyřech hodinách u šikmé věže už zkrátka není moc co dělat.

Zatímco na strop křtitelnice ve Florencii koukáte zespodu, křtitelnice v Pise má dvě patra, a tak je to zase o něco jiný zážitek. Také místní hřbitov mi hřbitov vlastně vůbec nepřipomínal. Chodilo se totiž kolem dokola pod střechou kolem vybledlých fresek a napůl rozpadlých hrobů bez květin a výzdob, zatímco uprostřed byl upravený trávník, na který se nesmělo stoupnout. Zajímavý byl také strop katedrály, který mi připomínal Apple Pie.

Co se týče jídla, určitě se nemusíte bát, že byste v Pise vyhladověli. Poblíž věže je spousta stánku, byť ceny nejsou nejlepší. Dost lidí proto stejně jako my dalo přednost Subwayi, který má ceny všude stejné. Pokud si ale chcete dopřát některou z italskou specialit, můžeme na hlavní třídě vedoucí k vlakovému nádraží doporučit kavárnu Café Little Star, kde vám udělají pravou italskou vafli na špejli.

Italská železnice

I když jsme v Pise původně měli být až do sedmi hodin do večera, jeli jsme do Florencie nakonec už v pět. Inu, Pisa opravdu není město na dlouho a dostatečně si ho vychutnáte už za pár hodin. Pokud si na vlak koupíte lístek předem, bohužel ho nebudete moct využít v dřívější čas. Pokud se na tom tedy nedomluvíte s průvodčí daného vlaku jako my. :) Pamatuji si, že v ten den byla stávka a na nádraží byly hrozné zmatky. Průvodčí byla ale přesto milá a na naši jízdenku nás vzala o dvě hodiny dřív. Cesta vlakem do Florencie trvala přesně hodinu a byla podle mě mnohem pohodlnější než autobusem. Kvalitou mi italská železnice připomínala tu českou.

Líbí se vám tento článek? Nenechte si ujít další

Sledujte mě na Instagramu či Facebooku nebo dejte palec nahoru tomuto článku.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

K článku zatím nikdo nepřidal komentář. Buďte první!

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

marian dne 28.2.2019 k článku Los Angeles je o Hollywoodu

Zaujimave, chystame sa do Californie, vratane 2 noci v L.A. Tak som zvedavy co stihneme. Nerobim si velke nadeje, od L.A. nemam ziadne velke ocakavania, beriem to skor ako letiste kam priletime a odkial vyrazime na cesty:-)

Petr Loukota dne 15.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, lístky je možné zakoupit přímo na oficiálních webových stránkách. :)

Jana Kosařova dne 13.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, prosím vás o radu, kde je možné dopředu zakoupit lístky do studii Warner Bros. na prohlídku Harryho Pottera? Nevíme kde zakoupit. Děkuji. Jana K.

Simona dne 25.4.2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3.2.2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)

Peter dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Čítam, že nepoznáte nikoho, kto bol na dne Canyonu, tak pripájam link na článok, ktorý som nedávno napísal. Boli sme v Canyone pred necelými 2 mesiacmi a dal som to dole a späť behom jedného dňa. Takže ak by to niekto chcel skúsiť, tu je pár rád.