Jo Nesbø – Pentagram

 12.8.2013 |  literatura |  Petr Loukota

jo_nesbo_pentagramVčera jsem dočetl další detektivku od norského mága Joa Nesbøho a rád bych se s vámi podělil o mé dojmy. Do knih tohoto autora jsem naprosto zblázněný. Když už rozečtu něco jiného, po pár desítkách stran si řeknu, jak se asi má Harry Hole, knihu odložím a začnu číst Nesbøho. A od něj se neumím odtrhnout. Pentagram je v pořadí pátým případem Harryho Hole a knihu bych přirovnat k autorově předešlé tvorbě, k Nemesis. Dřívější knihy jako Netopýr a Švábi bych stejně tak dal k sobě a trochu do jiného soudku. Všechny zmíněné detektivky jsou skvělé, avšak na Nemesis a Pentagramu je cítit, že už je Nesbø dostatečně vypsaný.

Pentagram má poněkud pomalý a až nudný začátek, ve kterém autor na můj vkus zachází do nepodstatných detailů týkajících se stáří domu a dalšího. Vše ale směřuje správným směrem a příběh se brzy rozjíždí naplno. A začíná hned první vraždou. Obětí je žena nalezena ve sprše, horká voda zkresluje čas smrti, na těle má připevněný diamant a chybí jí levý ukazováček. K případu je přivolán mimo jiné Harry Hole, který má opět problémy s alkoholem, neboť se mu v posledních měsících úplně nedařilo.

Užuž jsem začínal mít pocit, že Harry je opilý až moc a příliš dlouho a že mě s tím autor za chvíli začne štvát. V tom se však rozjelo vyšetřování, Hole se dal do kupy a opět vystupoval jako literární postava, kterou jsem si tolik zamiloval. Na Nesbøvých knihách se mi líbí více zápletek, kdy jedna naruší druhou, a přesto se vyvíjejí paralelně. V závěru pak do sebe vše tak nějak zapadne. V Pentagramu jsou to následující:

1. Řádění sériového vraha

Jo Nesbø rozjíždí hlavní zápletku v době dovolených, policistů není mnoho, a tak je Harry nucen na vraždách spolupracovat se svým úhlavním nepřítelem. Geniální myšlenka, protože kromě řádění vraha je v pozadí ještě něco dalšího. Samotné vraždy jsou děsivé a brzy je jasné, že v Oslu řádí sériový vrah. Na pomoc je povolán psycholog pro sestavení profilu pachatele, kriminalisticko-technické oddělení zajišťuje stopy na místech činů. Nesbø čtenáře samozřejmě napíná a uvádí různá vodítka k různým možným vrahům. Jakmile jej chytnou a vše do sebe dokonale zapadá, začnou se objevovat skutečnosti nasvědčující, že tento člověk nevraždil. A co na to Harry Hole?

Motivy vražd jsou tentokrát opravdu prosté a jednoduché a o to více mi připadají geniální. Autor začal vymýšlet od konce a knihu čtenářům naservíroval od začátku, čímž vznikla opravdu skvělá detektivka. Zdá se, že jeden chlapík pašující zbraně a diamanty, které jsou nacházeny na tělech obětí, se v Oslu pohyboval v každý den vraždy. A když má nyní znovu udeřit, nezbývá než nastražit past, nainstalovat kamery. V ten moment si s námi však Nesbø ještě trochu pohraje a řekněme, že čas je dost relativní. :)

Musím pochválit i samotný závěr knihy. Scéna mi stejně jako ve Švábech připadala velkolepá, dostala v knize dostatek prostoru a byla napínavá i přesto, že bylo prakticky jasné, že dobro zvítězí nad zlem. SPOILER ALERT! Také mi bylo velmi sympatické, že se všemi, co páchali trestné činy, to na konci nedopadlo dobře. Jo Nesbø se zkrátka své postavy nebojí nechat umřít, což je podle mě velká škoda u některých jiných autorů.

2. Řádění vrchního komisaře

Dějová linie nedořešená z dvou předešlých knih. Vrchní komisař stojí za vraždou Harryho kolegyně, dalších lidí a podílí se také na pašování zbraní do Norska. Nesbø začátkem Pentagramu všechna fakta dostatečně zopakuje, není tedy třeba se obávat, že by vám něco uniklo. Každý čtenář tak ví, že tato osoba je vina. Stačí jen čekat, jak to s ní dopadne.

Harry byl v předchozích měsících úplně posedlý sbíráním důkazů proti zmíněnému komisaři, podle nadřízených vznáší absurdní a ničím nepodložená obvinění a jeho jediný svědek odmítá vypovídat. Proto na stole šéfa kriminálky leží Harryho výpověď a čeká na jediný podpis. Podepsána bude ihned po dopadení sériového vraha. Další zápletka, díky níž se v knize pořád něco děje. A nejen to, Harry se znovu musí postavit čelem i k jeho osobním vztahům.

3. Řádění Rachel

Přítelkyně Harryho opustila, když se stal posedlým svou prací a když začal znovu pít. Její malý syn má ale Harryho velmi rád, a tak se spolu v Pentagramu znovu setkávají. A vedle vražd tak knihu doplňují i oddychové osobní zápletky. Když se ale Harry Hole ve vyšetřování ocitne až příliš blízko, nezbývá, než použít jeho nejbližší jako rukojmí. A jak to s nimi dopadne? Dá se Rachel a Harry znovu dohromady? Tak to je třetí zápletka, kterou Pentagram nabízí.

Kniha se mi tedy velmi líbila a opět ji hodnotím plným počtem hvězdiček. Styl autora začínám mít v malíčku a mnoho klíčových momentů jsem odhalil i několik kapitol předem. Občas jsem věděl, že to a to je jasný důkaz proti tomu a tomu. Ani zjištění, kdo stojí za tolika vraždami, mě nešokovalo jako v Nemesis, zřejmě jsem v hloubi mysli věděl, že by to takhle mohlo být. Přesto jsem si Pentagram vychutnal a Nesbøvo objasnění zločinů bylo brilantní. Zkrátka co dodat, další skvělá detektivka pro milovníky Harryho Holea a detektivek obecně. :)

Líbí se vám tento článek? Nenechte si ujít další

Sledujte mě na Instagramu či Facebooku nebo dejte palec nahoru tomuto článku.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

K článku zatím nikdo nepřidal komentář. Buďte první!

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

marian dne 28.2.2019 k článku Los Angeles je o Hollywoodu

Zaujimave, chystame sa do Californie, vratane 2 noci v L.A. Tak som zvedavy co stihneme. Nerobim si velke nadeje, od L.A. nemam ziadne velke ocakavania, beriem to skor ako letiste kam priletime a odkial vyrazime na cesty:-)

Petr Loukota dne 15.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, lístky je možné zakoupit přímo na oficiálních webových stránkách. :)

Jana Kosařova dne 13.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, prosím vás o radu, kde je možné dopředu zakoupit lístky do studii Warner Bros. na prohlídku Harryho Pottera? Nevíme kde zakoupit. Děkuji. Jana K.

Simona dne 25.4.2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3.2.2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)

Peter dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Čítam, že nepoznáte nikoho, kto bol na dne Canyonu, tak pripájam link na článok, ktorý som nedávno napísal. Boli sme v Canyone pred necelými 2 mesiacmi a dal som to dole a späť behom jedného dňa. Takže ak by to niekto chcel skúsiť, tu je pár rád.