Vyhlídka Top of the Rock – Manhattan z ptačí perspektivy

 9.8.2013 |  cestování |  Petr Loukota

Rockefellerovo centrum na páté avenue jsme navštívili hned druhý den našeho pobytu v New Yorku. Osobně jsem se na pohled na Manhattan z výšky velmi těšil a toho dne jsme si jej dopřáli hned dvakrát – nejprve jsme zavítali na jednu z nejnavštěvovanějších atrakcí v New Yorku, vyhlídku Top of the Rock, a poté šli dalších asi dvacet ulic směrem na jih a nechali se vyvést do 86. patra samotné Empire State Building.

Pohled na jih Manhattanu z Top of the Rock

Ochutnávka Broadwaye – Late Show with David Letterman a další

Ráno jsme vstali velmi brzy a po snídani se nechali autobusem převést před George Washington Bridge. Na 175. street jsme sedli na metro a na Columbus Circle přesedli s úmyslem se dostat na sedmou avenue. Když jsme však opustili stanici metra nejbližším exitem, tyčily se kolem nás mrakodrapy a obklopovaly nás velké nápisy jako Mamma Mia a podobně. Po pár krocích nás zastavil černoch ve žlutém tričku a nabízel nám vyhlídkovou projížďku autobusem po New Yorku. Byl příjemný a asi pětkrát mi zopakoval, že každá trasa stojí cca 40 USD, ale pokud je vezmeme všechny naráz, bude to jen 50 USD. :) Na památku jsem se s ním vyfotil, totéž provedl s limuzínou stojící opodál a opět se snažil zorientovat.

Po pár krocích se před námi objevil žlutý nápis Late Show with David Letterman a mě mrazilo v zádech. Právě odtud se totiž jedna z nejslavnějších talk show vysílá, a když jsem ji den před naším odletem zpět do Česka sledoval v televizi, zrovna byl hostem Johny Depp. :) Opět jsem udělal několik fotek a poblíž zastavil stařenku kráčející proti nám: “Excuse me, is this seventh avenue?” Stařenka se mi podívala do očí a s úsměvem a dokonalým americkým přízvukem odpověděla: “No, this is Broadway.” Další mrazení v zádech! A teprve teď mi to došlo – jsme na Broadwayi, ulici na Manhattanu, jejíž název zná na světě každé malé dítě.

Ranní procházka po páté avenue

Stařenka nám ukázala cestu na sedmou avenue a my konečně našli Carnegie hall, což je jedna z nejslavnějších koncertních síní v USA a snem každého muzikanta na světě je v ní vystupovat. Poté jsme pokračovali směrem na východ, až jsme konečně dorazili na pátou avenue. Před námi se okamžitě blýskal prosklený mrakodrap s nápisem Trump Tower a já už věděl, že někde po mé levé ruce je Central Park, po mé pravici pak Empire State Building. Šli jsme tedy vpravo, bylo něco před devátou hodinou ranní a kolem nás běhali lidé ve sportovních oděvech a se sluchátky v uších. A já si říkal, jak je to krásné – já si chodím zaběhat kolem jedovnického rybníka, v New Yorku se běhá po páté avenue. :)

Cestu lemovalo mnoho obchodů s obrovskými nápisy Sale, 80% off a podobně, chystaly se také stánky s občerstvením. Ty jsou v New Yorku prakticky všude, někde je jich více, někde méně. Jak jsme kráčeli na jih, pomalu se objevovaly i I Love NY gift shopy, těch je na těch nejrušnějších místech opravdu požehnaně. A pátá avenue je dost frekventovaná, další dny jsme ale nakupovali i poblíž Times Square.

Rockefeller center – slavné kluziště a jedinečný pohled na New York

Brzy jsme stáli před Katedrálou svatého Patrika a já věděl, že za mými zády je Rockefellerovo centrum. Katedrála byla krásná z venku i zevnitř, ovšem všude bylo lešení, a tak nebylo možné ji rozumně vyfotit. Optal jsem se kolemjdoucích turistů, kde najdeme Top of the Rock, bylo mi řečeno, že je to za rohem, a šlo se. Před GE Building, což je nejvyšší budova Rockefellerova centra a na jejímž vrcholu se nachází zmíněná vyhlídka, vlálo opravdu mnoho amerických vlajek a brzy jsem na Rockefeller Plaza zahlédl i zlatou sochu. Právě zde je v zimě kluziště, bruslí se a právě zde se natáčelo tolik romantických filmů. Udělali jsme několik fotek, zachytili i obrovský mrakodrap a vydali se do jeho nejvyšších pater.

Pohled na server Manhattanu z Top of the Rock

Vstup na Top of the Rock je opět v rámci City Pass, o kterém jsem psal posledně. Nejprve jsme se plížit několika chodbami a teprve poté dorazili k pokladnám. Vše je ale perfektně zorganizované, pracovníci nám ukazovali cestu. Poté nás postavili do výtahu, vyjeli jsme pár pater a čekaly nás bezpečnostní kontroly jako na letištích – skenují se batohy, sundávají opasky, vytahuje vše z kapes a procházíte bezpečnostním rámem. Jakmile jsme toto absolvovali, chodby se znovu klikatily, až jsme konečně došli k dalšímu výtahu. Ten s námi jel opravdu rychle, pocitově vzdáleně připomínal letadlo a zaléhaly nám uši. Poté se dveře otevřely a my spatřili tu nádheru.

Za okny se před námi rozkládal doslova celý Manhattan. Pozornost mých očí si okamžitě získala obrovská zelená plocha zasazená mezi mrakodrapy. Central park z výšky je zkrátka nádherný. A když jsem se otočil, jako by se mi zastavilo srdce. Za okny na nás koukala Empire State Building v plné její kráse. Místnost jsme opustili východem a všechnu tu krásu jsme si pečlivě prohlédli také z vyhlídky venku. Top of the Rock má několik vyhlídek, které jsou v různých patrech. Nejprve jsme se ocitli za sklem a foťáky nestíhaly ukládat snímky. Poté jsme vystoupali do nejvyšších pater a i sklo zmizelo. Při pohledu na jižní Manhattan se před námi tyčila Empire, v dálce za ní vyčnívala Freedom Tower (tam stávaly dvojčata – Twin Towers) a hned vedle ní se nacházely dvě placky – Liberty Island se sochou Svobody a Ellis Island. To všechno obklopovala z jedné strany řeka Hudson a z druhé East river. A mně to připadalo neuvěřitelné. Opravdu jsem v New Yorku nebo se mi to všechno jen zdá?

Na vyhlídce jsme strávili odhadem nejméně tři čtvrtě hodiny, nafotily Manhattan z různých stran a úhlů a poté se s nepopsatelnými pocity a plní zážitků vydali dolů. Výtah s námi dopadl a my zaklonili hlavy a koukali na tu výšku, ve které jsme byli. O pár kroků dál na nás koukal vchod do studií televizní stanice NBC. A my se vydali k Empire State Building. Pokračování příště. :)

Líbí se vám tento článek? Nenechte si ujít další

Sledujte mě na Instagramu či Facebooku nebo dejte palec nahoru tomuto článku.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

K článku zatím nikdo nepřidal komentář. Buďte první!

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

Michal dne 12.1.2020 k článku Záloha a přesun mailů mezi schránkami

rychlá půjčka mezi 50 000 až 50 000 000 Kč Dobrý den paní / pane Potrebujete financování pro svuj domov, pro vaše podnikání, pro nákup automobilu, pro nákup motocyklu, pro vytvorení vlastního podniku, pro vaše osobní potreby, více pochybností. Osobní kredity udeluji od 50 000 CZK do 50 000 000 CZK s nominální úrokovou sazbou 2% bez ohledu na výši. Uvedte prosím v žádosti o úver presnou cástku, kterou byste chteli, a její splatnost. Pro více informací nás prosím kontaktujte pouze na: Email: sopuchmichal2@gmail.com

marian dne 28.2.2019 k článku Los Angeles je o Hollywoodu

Zaujimave, chystame sa do Californie, vratane 2 noci v L.A. Tak som zvedavy co stihneme. Nerobim si velke nadeje, od L.A. nemam ziadne velke ocakavania, beriem to skor ako letiste kam priletime a odkial vyrazime na cesty:-)

Petr Loukota dne 15.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, lístky je možné zakoupit přímo na oficiálních webových stránkách. :)

Jana Kosařova dne 13.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, prosím vás o radu, kde je možné dopředu zakoupit lístky do studii Warner Bros. na prohlídku Harryho Pottera? Nevíme kde zakoupit. Děkuji. Jana K.

Simona dne 25.4.2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3.2.2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)