Jo Nesbø – Červenka nese smrt

 28.4.2013 |  literatura |  Petr Loukota

nesbo_cervenka_nese_smrtNa stole mi leží kniha Netopýr – první holeovka norského autora detektivek Joa Nesbøho. Jo Nesbø ji v originále vydal už v roce 1997, na pulty českých knihkupectví přišla znovu v tomto roce a současnou dobu můžeme považovat za jakousi Nesbøvu éru. Letos v květnu u nás totiž vyjde ještě jeho kniha Švábi a na podzim, v listopadu, pak Levhart. V roce 2014 a 2015 je pak plánováno vydání dalších jeho knih. A tyto všechny mají něco společného – hlavní postavu, detektiva, který se jmenuje Harry Hole.

Na Nesbøho jsem narazil úplně náhodou – psal jsem PR článek o jeho knize Nemesis, tuším, a možná i dalších. Autor a jeho literatura mě natolik zaujaly, že jsem si ho vybavil i při předvánoční návštěvě knihkupectví, kde jsem spatřil jeho titul Sněhulák v angličtině (Snowman). A tak se stalo, že jsem se rozhodl si tohoto autora přečíst a začal jsem knihou Červenka nese smrt.

Červenka nese smrt má hodně dobré hodnocení, o poznání lepší než zmíněný Netopýr, což byla autorova první kniha s Harrym Holem, a tak si menší zisk kladných ohlasů může dovolit. Přesto se mi Netopýr prozatím líbí víc, i když jsem teprve ve třetině. Pokud se chcete lépe zorientovat, jak knihy vycházely, podívejte se sem. Teď už ovšem k samotné Července, její popis najdete zde.

V knize se proplétají dvě dějové linie, což je zřejmě ten důvod, proč jsem jí nemohl dát plný počet hvězdiček. Jedna dějová linie se odehrává v Norsku v roce 1999, ta druhá u Leningradu za druhé světové války. Samozřejmě to, co se stalo o oněch 56 let dříve, je důležité pro události doby, ve které vystupuje Harry Hole, a autor to má velmi, velmi dobře promyšlené. Jako správný autor detektivek do hry zapojuje věci, které mnohdy nejsou tak zásadní pro samotný případ (například Harryho osobní problémy, pocity, vztahy) a přináší i mnoho falešných stop a událostí, které k řešení případů vůbec nevedou. Vše se to samozřejmě hezky čte, ale…

Na mě osobně ty dějové skoky přicházely moc často. Na začátku jsem se seznámil s postavami a ve chvíli, kdy jsem se konečně začetl, děj přešel na jiné místo v jiném roce. Po několikátém cestování v čase jsem měl problém vybavit si postavy, které mi byly představeny, nevzpomněl jsem si, co dříve říkali apod. A to byl problém. Začetl jsem se ve chvíli, kdy Jo Nesbø zůstával v přítomnosti a plynule vyprávěl Harryho příběh. A pak skok a bum. Mnoho čtenářů dle hodnocení knihy toto uvítalo nebo jim to nečinilo problém, já se v tom jaksi ztrácel – zvlášť, když jsem knihu třeba na pět dní odložil.

Zmíněný Netopýr, který u nás vyšel nedávno, je úplně jiný. Příběh je plynulý, navazující, skvěle se čte. Děj se odehrává v Austrálii, do hry přichází nejen vražda a vyšetřování, ale i Harryho soukromí a spousta, spousta dialogů o tamějších zvyklostech, obyvatelích atp., zkrátka skvělé. Na tuto knihu jistě napíši recenzi hned, jak ji dočtu, a vám bych prozatím Netopýra doporučoval před Červenkou – koneckonců Červenka je až třetí holeovka, té v pořadí druhé se dočkáme za pár týdnů.

Četli jste něco od Joa Nesbøho? Pokud ano, napište mi váš názor a případná doporučení. :)

Líbí se vám tento článek? Nenechte si ujít další

Sledujte mě na Instagramu či Facebooku nebo dejte palec nahoru tomuto článku.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

Vendy dne 7.12.2013

První knihu od Nesba jsem dostal letos v květnu a ležela tři týdny na komodě. Pak jsem ji s vlažností začal číst. Od té doby jsem přelouskal s nadšením 8 jeho knih a podařilo se mu ve mně opětovně (snad po deseti letech) probudit nadšení pro čtení knih. Naposledy jsem takhle hltal knihy Rexe Stouta ;-) Nesbo má pro mě skvělý způsob vyprávění příběhu, ironii, humor i zápletky. Nejvíc se mi asi líbil Sněhulák, Pentagram a Levhart. Náramně se těším na další knihy jenž vyjdou (bohužel) až v příštím roce …

Petr Loukota dne 5.6.2013

Díky moc za super komentář! Včera jsem dočetl Nemesis, recenzi napíši brzy. :)

Roman dne 5.6.2013

Detektivka není úplně můj ,,šálek kávy“. U Jo Nesbo mě fascinuje jeho brilantní popis detailů postav i situací, jeho příběhy jsou plné filosofických a světonázorových úvah. Nesmíme opomenout ani místopisné popisy a interpretace místního koloritu. Jezdím často do Norska a ,,jako bych to viděl“. Faktem je, že rozjíždí vždy několik příběhů najednou, takže se taky někdy trošku ztrácím. Tyto knihy se však nedají příliš ,,odložit“ na delší dobu, takže se zase rychle najdu, myslím i kvůli častým zpětným vazbám v textu. Jo Nesbo bude pravděpodobně ovlivněn velkými americkými autory detektivek, ale zvládá to s nemenší brilancí.

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

marian dne 28.2.2019 k článku Los Angeles je o Hollywoodu

Zaujimave, chystame sa do Californie, vratane 2 noci v L.A. Tak som zvedavy co stihneme. Nerobim si velke nadeje, od L.A. nemam ziadne velke ocakavania, beriem to skor ako letiste kam priletime a odkial vyrazime na cesty:-)

Petr Loukota dne 15.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, lístky je možné zakoupit přímo na oficiálních webových stránkách. :)

Jana Kosařova dne 13.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, prosím vás o radu, kde je možné dopředu zakoupit lístky do studii Warner Bros. na prohlídku Harryho Pottera? Nevíme kde zakoupit. Děkuji. Jana K.

Simona dne 25.4.2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3.2.2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)

Peter dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Čítam, že nepoznáte nikoho, kto bol na dne Canyonu, tak pripájam link na článok, ktorý som nedávno napísal. Boli sme v Canyone pred necelými 2 mesiacmi a dal som to dole a späť behom jedného dňa. Takže ak by to niekto chcel skúsiť, tu je pár rád.