Dávejte si cíle a dosáhnete čehokoliv

 19.4.2013 |  osobní rozvoj |  Petr Loukota

Nemám rád, když se říká, že každý může všechno. Myslím si, že to není pravda. V zásadě ale každý můžeme něco, jen musíme zjistit co a pak pro to něco udělat. Já se snažím dosáhnout menších i větších věcí úplně jednoduše – dávám si cíle. A pokud za nimi jdu, často se mi jich podaří dosáhnout.

Těžko po mně budete chtít, abych byl třeba fotbalista. Nebo pilot letadla. Nebo lékař. Na tyto věci nemám předpoklady, a tak si je ani já sám nedávám za své cíle. Byl by to nesmysl. Můžu si dát ale jiné cíle a dosáhnout jich. A stejně tak to můžete udělat i vy, jenom si musíte uvědomit, co vás baví, co chcete dělat a v čem můžete být dobří.

Moje metoda má jen dva kroky, které spolu úzce souvisejí. Abyste něčeho dosáhli, musíte patřit mezi nejlepší. Abyste mezi ně ale patřili, musíte si dávat ty malé cíle, protože nikdo není úspěšný přes noc. Tedy:

1. Zjistěte, v čem jste dobří

Každý nemůže být fotbalista. Ale každý může být fotbalista nebo pilot letadla nebo … nebo lékař. Za tři tečky si doplňte nekonečný výčet všech možných povolání a činností. A pak si vyberte jednu, která vás baví a pro kterou máte předpoklady. Nevybírejte si malování, když malujete jako dítě ze školky = já. Nevybírejte si nic se sportem, pokud například máte handicap, který vám brání v této oblasti něčeho většího dosáhnout.

Ty činnosti mohou být skutečně cokoliv. Pletete svetry? Dobře vaříte? Umíte psát? Už dlouho zpíváte a lidi říkají, že dobře? Výborně, pak máte jasno.

2. Dejte si dosažitelný cíl

To slovo dosažitelný je klíčové a zároveň dost magické. Někteří lidé by vám řekli, že pro ně dosažitelné není nic, a vše by vzdali hned na začátku. To je nejhorší možný přístup. Dosažitelný je podle mě cíl tehdy, pokud je dostatečně blízko vaší současné situaci. Nedávejte si cíl, že za týden budete milionář. Ani si nedávejte cíl, že za deset let budete milionář. Víte, jak by to dopadlo? Ten jeden týden by vás mylně přesvědčil, že nemáte na to něčeho dosáhnout. V druhém případě byste devět a tři čtvrtě roku nic nedělali a pak se chybně ujistili o tomtéž, pokud byste si na ten cíl vůbec vzpomněli.

Pokud vás baví psát, vždycky vám to šlo a aktuálně si psaním nevyděláváte ani korunu, můžete si dát cíl, že si psaním za měsíc vyděláte 1000 Kč. To je dosažitelný cíl. Měsíc je rozumná doba – ani krátká, ani dlouhá. Teď zjistíte, co vše pro to musíte udělat – založit živnostenský list nebo se seznámit s prací na DPP, možná si založit další účet, možná si víc prostudovat pravidla pravopisu, možná si vytvořit webové stránky, abyste mohli lidem ukázat, co nabízíte. A pak přijde to nejtěžší – přesvědčit je, že má smysl vám za to platit. Odradilo vás to? Chyba. :)

Můžete plést svetry nebo něco doučovat nebo opravovat počítače. Prostě cokoliv umíte. Je jen na vás, jestli si cíl dáte a kolik času mu věnujete, tedy jak moc je pro vás jeho dosažení důležité. V životě toho pak dosáhnete tolik, kolik budete schopni splnit takových menších cílů. Protože jakmile cíl splníte, samozřejmě si dáte nový a větší – další měsíc už budete chtít vydělat 2000 Kč atd.

Cíle nejsou o penězích

Přestože se může zdát, že cíle souvisejí hlavně s penězi, není tomu ani zdaleka tak. Jste nekomunikativní a vždycky jste to chtěli změnit? Dejte si cíl. Třeba že se během týdne na ulici zeptáte tří neznámých lidí, kolik je hodin či jak se dostat tam a tam. Z výsledku budete sami brzy překvapeni. Přeji vám hodně štěstí. :)

Líbí se vám tento článek? Nenechte si ujít další

Sledujte mě na Instagramu či Facebooku nebo dejte palec nahoru tomuto článku.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

ANA dne 14.7.2013

Něco na tom je, lepší je začít s menšími cíli. Ale i tady je úskalí, pletu svetry, ale viděla jsem výtvory daleko lepší, maluji (si pro radost), ale moje obrázky jsou příliš naivní nebo dětské – jsou lidi, kteří malují líp. Píšu, ale jsou lidi, kteří píšou líp (a to není, že bych se nějak sebepodceňovala), zpívám, ale rozhodně ne na veřejnosti… je to těžké.
Takovéto krůčky dopředu se dají udělat v rámci koníčků, ale ne v rámci výdělku.
Samozřejmě, dalo by se zapracovat a docílit většího úspěchu tréninkem. Ale co se týká talentu, tam je to zatraceně těžký.:-)
(P.S. proto nesnáším právě ony hlášky, kterou jsi zavrhnul i ty – že každý může všehno. Tohle jsem občas zaslechla na přednášce nějakého dealerského sezení (LR, Missiva). Všichni můžou prodávat, ale ne každý je rozený prodejce.

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

marian dne 28.2.2019 k článku Los Angeles je o Hollywoodu

Zaujimave, chystame sa do Californie, vratane 2 noci v L.A. Tak som zvedavy co stihneme. Nerobim si velke nadeje, od L.A. nemam ziadne velke ocakavania, beriem to skor ako letiste kam priletime a odkial vyrazime na cesty:-)

Petr Loukota dne 15.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, lístky je možné zakoupit přímo na oficiálních webových stránkách. :)

Jana Kosařova dne 13.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, prosím vás o radu, kde je možné dopředu zakoupit lístky do studii Warner Bros. na prohlídku Harryho Pottera? Nevíme kde zakoupit. Děkuji. Jana K.

Simona dne 25.4.2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3.2.2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)

Peter dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Čítam, že nepoznáte nikoho, kto bol na dne Canyonu, tak pripájam link na článok, ktorý som nedávno napísal. Boli sme v Canyone pred necelými 2 mesiacmi a dal som to dole a späť behom jedného dňa. Takže ak by to niekto chcel skúsiť, tu je pár rád.