Protože jsem velkým fanouškem Joa Nesbøho (tak velkým, že jsem se naučil správně skloňovat jeho jméno) a jeho kriminalisty Harryho Holea, bylo jasné, k čemu využiji ony čtyři dny, které jsem si vyhradil na návštěvu Osla. Vydám se chlastat ke Schrøderům. A nejen to. Po vzoru Kateřiny Krištůfkové si projdu nejznámější místa z Nesbøho knih.
Tento článek berte jako turistického průvodce. Rád bych vám ukázal, co a kde můžete najít. Proto jsem pro vás připravil mapku.
Osloské policejní ředitelství
Putování jsme začali na Grønlandu u policejního ředitelství, kolem kterého jsme procházeli už cestou z hlavního autobusového nádraží do hotelu. Pohled na cestičku stoupající vzhůru, který jsem znal z internetu, se nám ale nenaskytl a po chvíli se zjevila osloská věznice. Druhý den ráno jsme budovu obešli spodem. A konečně, objevil se vstup, kterým do své kanceláře v šestém patře zřejmě chodí i Harry.
Náměstí bratří Egerových a Theatercafeen
Západně od hlavního vlakového nádraží se nám otevřel prostor, ve kterém jsme snadno našli pěší zónu Karl Johans Gate táhnoucí se až ke královskému paláci. Vydali jsme se po ní (mimochodem v týdnu je tu opravdu klid) a zanedlouho se ocitli na náměstí bratří Egerových. To hraje významnou roli v knize Spasitel. Právě zde se 16. prosince do zvuků hudby ozval výstřel. Náměstí je vlastně jen křižovatka dvou ulic a trochu rozšířená pěší zóna. Důvěrně známý nápis se objevil za našimi zády.
To už jsme v dálce před sebou viděli královský palác. Po pár krocích po naší levici ležela budova parlamentu a za moment národní divadlo, napravo jsme měli právnickou fakultu osloské univerzity, kde Harry Hole zřejmě musel studovat. Budovu národního divadla jsme obešli a přišli k Theatercafeen – kavárně, kterou jistě důvěrně znáte z knihy Pentagram. Producent Willy Barli sem chodil na pravý fenyklový chleba.
Hotel Radisson SAS a Ullevålská ulice číslo 15
Jiného dne jsme se ve večerních hodinách usadili před královským palácem a připomněli si jednu ze závěrečných scén Červenky, kdy Harry pobíhal otevřeným prostranstvím plným lidí a hledal atentátníka. Naše další kroky proto směřovaly k hotelu Radisson SAS – skleněnému obrovi, v jehož 21. patře stařec číhal s puškou Marklin. Samozřejmě jsme si hotel prohlédli i zevnitř.
Druhý den jsme se kolem budovy osloského soudu vydali Ullevålskou ulicí vzhůru. Po naší pravici se táhl hřbitov Našeho spasitele, přes který si Harry často zkracuje cestu na policejní ředitelství, a po levé straně jsem brzy poznal dům číslo 15, ve kterém na začátku Pentagramu kapala do hrnce s vařícími se bramborami podivná tekutina.
Sofiina ulice číslo 5 a restaurace U Schrøderů
Z Ullevålské ulice to do Sofiiny ulice trvalo asi pět minut a vy už jistě dobře víte, co tam na nás čekalo. Dům číslo 5, v jehož třetím patře Harry Hole bydlí. V podstatě jde o dům ničím výjimečný, přesto jsme se zde chvíli zdrželi – nafotit barák ze všech stran trvalo, kolemjdoucí zírali. Pak jsme zašli za roh a na jednom ze zvonků skutečně stálo „Harry Hole“. Zazvonili jsme si. Byl to silný zážitek. Vzpomínal jsem na Nemesis, kde významnou roli hrála i Harryho sklepní kóje.
Ze Sofiiny ulice číslo 5 jsme se cestou, kterou Harry zvládne i poslepu, vydali na sever a brzy dorazili k restauraci U Schrøderů. Cestou jsme si nezapomněli prohlédnout hospodu Underwater, kam Harry chodí, když u Schrøderů není vítán. Před restaurací je autobusová zastávka, přál bych vám vidět obličeje cestujících, když jsem se s restaurací fotil.
Hostinec otevíral ve dvanáct, takže jsme chvíli počkali a pak se usadili uvnitř. Stůl vzadu u okna, kde sedává Harry a občas i sám Jo Nesbø, byl obsazen, ale důkladně jsem si ho prohlédl. Objednali jsme si Schrøder’s special burger za cca 550Kč a pivo za cca 250Kč, řekli „na zdraví, Harry“ a pustili se do jídla.
Frognerský park a řeka Aker
To ovšem zdaleka není vše, co můžete navštívit. Ve Sněhulákovi vyjížděl smykem serpentiny na Holmenkollen řvoucí motocykl, na což jsme si vzpomněli při cestě ke skokanskému můstku. Nesbø ale občas zmíní i budovu opery a jiná významná místa. Například největší park v Oslu, který je překládán jako Frognerský – právě do něj jsme se z restaurace U Schroderů vydali. V Levhartovi si tam chodila zaběhat tlustá poslankyně, která později zemřela při skoku ze skokanské věže tamního koupaliště.
Jedno odpoledne jsme se vydali také na procházku podél řeky Aker a uvažovali, kde zde v knize Červenka zemřela… ale však vy víte kdo. :)
Dobrý den,
myslím, že po přečtení zvážim také návštěvu Osla, a kdo ví, třeba budu mít se zvonkem Harryho větší štěstí…