Budapešť – město, které si zamilujete

 6.8.2016 |  cestování |  Petr Loukota

Loni v červenci jsme se vydali do Budapeště. Spousta lidí mi říkalo, jak je toto město nedoceněné, a já teď mohu potvrdit, že je to pravda. Budapešť se mi líbila natolik, že jsem jednu dobu v legraci říkal, že tam jednou vezmu svou manželku na líbánky.

V hlavním městě Maďarska jsme strávili celý víkend a tento článek shrnuje nejzajímavější místa, která jsme navštívili.

Do Budapeště jezdí z Brna Student Agency. My jsme si vybrali noční spoj, takže jsme na místě byli v 6 hodin ráno. Město se teprve probouzelo a my se vydali od autobusového nádraží k Náměstí hrdinů. To byla první chyba – není to zrovna kousek a zbytečně jsme se unavili hned po ránu. Jeďte metrem.

Ačkoliv Náměstí hrdinů některým připadá moc velké na to, jak je holé, já ho mám s Budapeští neodlučitelně spojené a moc se mi líbilo. Prostor je opravdu nezvykle velký a právě v tom je jedinečný.

Od náměstí se až k Dunaji táhne Andrássyho třída. Pod ní jezdí nejstarší budapešťské metro, které jsme vyzkoušeli druhý den. Zde vás obklopí staré stanice metra, staré vagóny, stará hlášení… I to byl skvělý zážitek.

Budovu parlamentu musíte vidět i v noci

V Budapešti je toho samozřejmě hodně – hlavní vlakové nádraží Budapest Keleti, Muzeum krásného umění, městské sady (kde najdete ZOO, lázně i zábavní park), budova státní opery, bazilika sv. Štěpána a další. Pro mě nejzajímavější část města však leží v okolí Dunaje. K ní jsme se dostali asi v poledne a s výhledem na Rybářskou baštu a Budínský hrad naproti jsme se vydali podél tramvajových kolejí k budově parlamentu. Tu považuji za nejkrásnější místo v Budapešti, které musíte vidět i po setmění – budova je osvětlená a spolu s Rybářskou baštou ji můžete fotit od řeky.

Na prohlídku parlamentu jsme chtěli jít hned první den, ale kvůli velkému zájmu jsme si lístky koupili až na den druhý. V turistické sezóně proto počítejte s delší čekací dobou. Namísto toho jsme se tedy od parlamentu vydali přes Markétin most na Markétin ostrov a později na druhou stranu Dunaje.

Rybářova bašta nabízí krásný výhled na město

Rybářově baště jsme vystoupali v odpoledních hodinách. Bylo krásné slunečné počasí a my se kochali výhledem nejen na parlament a ostrov, který jsme před chvílí navštívili. Baštu při vaší návštěvě Budapeště určitě nevynechejte. Od bašty jsme později šli k Budínskému hradu. Měli jsme tendence vyjít ještě na Gellértův vrch, ale raději jsme to nechali na další den. To také nebyl nejlepší nápad, protože v poledne bylo příšerné horko a my měli jen dvě hodiny před prohlídkou parlamentu.

V Budapešti se konal zřejmě nějaký festival – narazili jsme na asi hodinu dlouhý průvod s hlasitou hudbou táhnoucí se přes jeden z mostů, které si v Budapešti můžete přejít.

Co se týče ubytování, bydleli jsme v soukromém apartmá, které nám pronajala nějaká paní, co přijela na kole. Vše bylo samozřejmě domluvené předem přes Booking.com. Asi deset minut chůze jsme měli stanici metra, kousek od bytu jsme se také dobře navečeřeli. Klíče jsme si vyzvedli už během dne, a když jsme se večer vrátili, byli jsme všichni pořádně unavení.

Gellértův vrch a parlament uvnitř také stojí za to

Pokud váháte, jestli si najít čas na Gellértův vrch a prohlídku parlamentu, obě dvě místa vám doporučuji. Jen se na vrch neškrábejte v létě přes poledne jako my. :) Kopec nabízí zase trochu jiný výhled na město a budova parlamentu je úžasná. Slyšel jsem kritiku na délku prohlídky (trvá hodinu, což je prý moc málo), ale já osobně v tom nevidím problém.

Víkend utekl jako voda, a tak jsme se ještě po zastávce na Vörösmarty tér (náměstí, kde bývají i vánoční trhy) vydali na autobus zpět do Brna. Tentokrát jsme samozřejmě použili metro. Vzpomínám si, že jsme za celý víkend dali každý dohromady jen asi 1700Kč, takže výlet to byl hodně levný na to, co všechno jsme viděli a zažili.

Budapešť se zařadila mezi města, která bych rád někdy navštívil znovu. Doufám, že i vám se bude líbit jako mně.

Líbí se vám tento článek? Nenechte si ujít další

Sledujte mě na Instagramu či Facebooku nebo dejte palec nahoru tomuto článku.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

K článku zatím nikdo nepřidal komentář. Buďte první!

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

marian dne 28.2.2019 k článku Los Angeles je o Hollywoodu

Zaujimave, chystame sa do Californie, vratane 2 noci v L.A. Tak som zvedavy co stihneme. Nerobim si velke nadeje, od L.A. nemam ziadne velke ocakavania, beriem to skor ako letiste kam priletime a odkial vyrazime na cesty:-)

Petr Loukota dne 15.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, lístky je možné zakoupit přímo na oficiálních webových stránkách. :)

Jana Kosařova dne 13.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, prosím vás o radu, kde je možné dopředu zakoupit lístky do studii Warner Bros. na prohlídku Harryho Pottera? Nevíme kde zakoupit. Děkuji. Jana K.

Simona dne 25.4.2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3.2.2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)

Peter dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Čítam, že nepoznáte nikoho, kto bol na dne Canyonu, tak pripájam link na článok, ktorý som nedávno napísal. Boli sme v Canyone pred necelými 2 mesiacmi a dal som to dole a späť behom jedného dňa. Takže ak by to niekto chcel skúsiť, tu je pár rád.