Oslo – malé, stydlivé město uprostřed přírody

 9.7.2016 |  cestování |  Petr Loukota

V září 2014 jsem byl v Oslu. To asi víte, protože jsem už dříve psal o tom, jak jsem putoval po stopách Harryho Holea. Dnes vám chci povědět své dojmy z tohoto krásného města, popsat své zážitky a také vám dát pár tipů.

Tak především Oslo je úžasné město. Není jako Budapešť, Vídeň nebo Praha. Je to malé, klidné město, ve kterém se v jednu chvíli procházíte centrem a za pár minut stojíte u moře, koukáte na čirou modrou hladinu, na fjordy, cítíte čerstvý vzduch, sledujete rybáře chytat ryby. Stejně tak v centru sednete na metro, které vás nad zemí vyveze lesem na konečnou k rozhledně. To je prostě Oslo. Nic takového jsem v jiném městě nezažil.

Autobusem z Prahy za 20 hodin, čtyřikrát trajektem

Vraťme se ale na začátek. Do Osla jsme jeli se Student Agency, protože letenky vyšly podstatně dráž. My si koupili zpáteční first minute jízdenku za 1690Kč. Cesta autobusem sice trvá asi 20h, ale má i své výhody. Především uvidíte Kodaň a čtyřikrát se projedete trajektem. My zažili trajekt při svítání, což bylo nádherné, pak dopoledne a při cestě zpět odpoledne a večer, kdy byly velké vlny a loď se houpala jak o život.

Na hranicích se Švédskem jsem také poprvé zažil návštěvu pejska v autobuse. Ještě lepší to bylo při vjezdu do Norska – všechny nás vysadili, nechali nás vytáhnout zavazadla a jednoho týpka si tam nechali.

Do Osla jsme dorazili v pět odpoledne a měli pod mrakem, mírně poprchávalo. To bylo naštěstí jedinkrát, zbylé dny bylo krásné zářijové sluníčko. Po náročné cestě jsme nezvládli nic jiného než se jít ubytovat. Bydleli jsme v Best Western Kampen Apartment Hotel za cca 5000Kč na 5 nocí na osobu. Při ubytování vám na kartě zablokují zálohu cca 3500Kč, kterou vám vrátí, jakmile odjedete (a je vše v pořádku).

Městská radnice

Za 4 dny si projdete Oslo i okolí

Jak už jsem psal, v Oslu bylo na úplném konci léta krásně. Město není velké, takže ho zvládnete projít pěšky. My si celodenní jízdenku na metro za asi 270Kč koupili jen jednou, a to když jsme jeli na Holmenkollen.

Od hlavního vlakového nádraží se táhne ulice Karl Johans gate, kterou přes Náměstí bratří Egerových dojdete kolem sídla norského parlamentu až ke Královskému paláci, který od nádraží také vidíte. Cestou budete procházet i kolem Národního divadla a budovy univerzity (právnické fakulty), která je naproti. Když se pak vydáte k vodě, obejdete Městskou radnici a spatříte fjordy. Naskytne se vám pohled na pevnost Akershus, ze které je znovu úžasný pohled na moře i město.

Královský palác

Když půjdete dál podél pobřeží, brzy dojdete k moderní budově Opery, která se svažuje do moře a září jasně bílou barvou. Poblíž ní je znovu hlavní vlakové nádraží, takže jste zakončili kolečko.

budova Opery

Na Oslo jsme měli čtyři dny, ale vše včetně okolí jsme zvládli za tři. Půlden jsme procházeli místa, která znám z knížek Joa Nesbøho. Poté jsme šli na oběd do restaurace U Schrøderů, kde jsem si dal burger za 500Kč a pivo za 250Kč. Tím vás chci upozornit na cenu jídla – připravte se, že běžné věci v supermarketu stojí klidně i pětkrát víc než u nás.

Když budete v Oslu, určitě nevynechejte Holmenkollen (stejnojmenná stanice metra), kde se nachází skokanský můstek a lyžařský areál. Tato část města je posazena v takové nadmořské výšce, že se vám naskytne úžasný pohled na město, jeho propojení s přírodou a také moře a fjordy. Z Holmenkollen se obdobně jako my můžete vydat až na konečnou metra a projít se k vysílači, kde je rozhledna (bohužel zavřená). Spatříte lanovky jako u nás někde na horách a dojde vám, jak je spojení Osla s přírodou dokonalé.

Tentýž den jsme se vydali také do Ekeberg parku. I ten je posazený nad městem, takže vidíte fjordy, užíváte si zářijové sluníčko a čistotu přírody. K parku bohužel nejezdí metro, takže jsme museli popojet autobusem, ale neztratili jsme se. Co se týče městských parků, nejkrásnější pro mě byl Frognerský park v západní části Osla. Najdete v něm mnoho fontán a nespočet soch, lidé sem chodí na procházky nebo běhat, užívají si klidu, přestože jsou uprostřed města. Je vidět, že Oslo je malé město – když přijdete do Central Parku v New Yorku, je narvaný lidmi a klid tam rozhodně není.

Frognerský park

Nejvíc jsem si Oslo užil právě poslední den, kdy už jsme vše viděli a mohli se jen tak projít kolem moře nebo si v podvečer sednout ke Královskému paláci a relaxovat. Zažili jsme také literární festival a něco jako jarmark, takže jsme u Městské radnice mohli ochutnat mořské pochoutky.

Jednou větou, Oslo je krásné. Pokud uvažujete o jeho návštěvě, tak vám ji určitě doporučuji.

Líbí se vám tento článek? Nenechte si ujít další

Sledujte mě na Instagramu či Facebooku nebo dejte palec nahoru tomuto článku.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

K článku zatím nikdo nepřidal komentář. Buďte první!

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

Michal dne 12.1.2020 k článku Záloha a přesun mailů mezi schránkami

rychlá půjčka mezi 50 000 až 50 000 000 Kč Dobrý den paní / pane Potrebujete financování pro svuj domov, pro vaše podnikání, pro nákup automobilu, pro nákup motocyklu, pro vytvorení vlastního podniku, pro vaše osobní potreby, více pochybností. Osobní kredity udeluji od 50 000 CZK do 50 000 000 CZK s nominální úrokovou sazbou 2% bez ohledu na výši. Uvedte prosím v žádosti o úver presnou cástku, kterou byste chteli, a její splatnost. Pro více informací nás prosím kontaktujte pouze na: Email: sopuchmichal2@gmail.com

marian dne 28.2.2019 k článku Los Angeles je o Hollywoodu

Zaujimave, chystame sa do Californie, vratane 2 noci v L.A. Tak som zvedavy co stihneme. Nerobim si velke nadeje, od L.A. nemam ziadne velke ocakavania, beriem to skor ako letiste kam priletime a odkial vyrazime na cesty:-)

Petr Loukota dne 15.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, lístky je možné zakoupit přímo na oficiálních webových stránkách. :)

Jana Kosařova dne 13.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, prosím vás o radu, kde je možné dopředu zakoupit lístky do studii Warner Bros. na prohlídku Harryho Pottera? Nevíme kde zakoupit. Děkuji. Jana K.

Simona dne 25.4.2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3.2.2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)