Další den v New Yorku – Times Square a byt, ve kterém bydleli Přátelé

 20.9.2013 |  cestování |  Petr Loukota

Náš čtvrtý den v New Yorku jsme zahájili ranní návštěvou Times Square. Křižovatka Broadwaye a sedmé avenue leží na 42. Street. Na stanici metra, na které vystoupit, jsem narazil úplně náhodnou některý z předešlých dnů. Stanice jsou ovšem tak obrovské, že sahají přes více ulic, my vylezli prvním východem a ocitli se na 40. Street. Times Square jsme tedy viděli z dálky a s každým krokem nám bylo blíž. Kolem nás jezdily žluté taxíky a počtu reklamních ploch se nebylo možné dopočítat. Úplně vzadu se reklamy sunuly vzhůru, měnily se z jedné na druhou a já věděl, že to je ono. To je Times Square. :)

Time Square

Bylo před devátou ranní a zřejmě jsme nebyli jediní, kdo si přivstal. Nadšených turistů s foťáky přibývalo, po ulici chodil Mickey Mouse, sluníčko svítilo. Před námi se otevíral obrovský prostor tvořící křižovatku. Na internetu jsem četl, že nejznámější pohled na Times Square je z červených schodů, které jsme brzy spatřili. Na nich se stála fronta – po pár lidech se pouštělo na úplný vrchol schodů, kde jsme byli promítnuti na reklamní plochu před námi. :) Zde jsme dostali několik málo minut a poté prostor museli opustit. Když jsem se pak otočil, u nohou mi ležel doslova celý New York. Foťák se přehříval. Před očima jsem měl celé Times Square se všemi těmi barvami a turisty, se vší tou radosti a nadšením. Naskytl se nám pohled, který je pro New York tolik typický. Tedy mé doporučení: Až poletíte do New Yorku, návštěvu Times Square neopomeňte!

Bryant Park, Madison Square Garden, Flatiron Building, Washington Square Park

Následovala procházka po Manhattanu. V kapse jsem jako každý den měl složenou mapu, abych nás dovedl na správné místo. Jako první jsme se posadili v Bryant Park – nikoliv na trávu, ale ve stínu na židli. Ihned se někdo nabídl, že nás vyfotí. Park je hezký a dá se tu odpočinout. Na parcích na Manhattanu je krásné, že každý je úplně jiný. :) Poté jsme pokračovali kolem Pennsylvania Station, což je podle dostupných informací nejrušnější stanice v severní Americe – osobně mi uvnitř připadal docela klid. Kousek od hokejového stadionu Madison Square Garden jsme se pak občerstvili.

Byl čas se vydat na Broadway. S mapou v ruce jsem se stařenky kráčející kolem zeptal na směr. Měli jsme část společné cesty, a tak jsme si hezky popovídali – nemohla uvěřit, že jsme z Evropy. :) Bylo vedro a my procházeli tou méně turisticky atraktivní částí Broadwaye, občas jsme míjeli bezdomovce válejícího se v odpadcích. Asi po půl hodině jsme se ocitli na další křižovatce – Broadwaye a páté avenue. Zde se nachází budova ve tvaru žehličky, proto se jí také tak říká. Pohled na ni je neskutečný. :) Vedle je pak Madison Square Park – opět plno zeleně a odpočívajících místních a turistů, mezi stromy vyčnívají mrakodrapy.

U Žehličky (Flatiron Building) jsme se vyfotili s pátou avenue, protože do výšky trčela Empire State Building. Policisty jsem se optal na nejbližší stanici metra a přejeli jsme poblíž Washington Square Park. Zde se ještě optali na cestu jednoho vyššího pána, který nám odpověděl dokonalým americkým přízvukem. :) Washington Square Park je nádherný! Děti se koupaly ve fontáně, poblíž hrála kapela a o kousek dál další. Lidé se radovali, odpočívali, bylo to neskutečně kouzelné. Jako celý pobyt v New Yorku.

Seriál Přátelé – hlavní hrdinové bydleli v Greenwich Village na Manhattanu

A na závěr dne to nejlepší, pro mě jeden z nejsilnějších zážitků celého New Yorku. Procházeli jsme čtvrtí Greenwich Village, která je sama o sobě typickou americkou čtvrtí s domy s požárními schodišti. Je zde poměrně klid, lidí se tu pohybuje pomálu a já věděl, kam máme namířeno. Brzy jsem spatřil pár, řádově do deseti turistů, kteří se neustále střídali, a věděl, že jsme tu. U bytu, ve kterém bydleli Přátelé. Seriál, jehož každý díl jsem viděl aspoň pětkrát, se natáčel v Los Angeles, avšak děj se odehrává v New Yorku. Proto je prokládán záběry z New Yorku. A jeden z nich je na byt, kde Přátelé jakože bydleli. A tento byt je právě v Greenwich Village.

Tehdy mi to připadalo neuvěřitelné, a když o tom teď píšu, stále tomu nevěřím. Že jsem tam fakt byl. Ten záběr je v každém díle několikrát. Za mnou tehdy stála maminka s malou holčičkou a ta se ptala, kdo tu bydlel. A máma jí odpověděla. “Rachel, Monika, Chandler, Joey, Phoebe a Ross.” A já měl husí kůži. Dal jsem si asi deset minut, abych si tu budovu prohlédl a ten pohled si vychutnal. Abych si pamatoval, jaké bylo tam stát. A přemýšlet, jestli to není jen sen. Štípněte mě, ať vím, že je to pravda. :)

Byt se nachází na rohu Bedford Street a Grove Street a poblíž se můžete dostat metrem, a to linkou 1, 2 nebo 3, přičemž vystoupíte ve stanici Christopher Street.

Líbí se vám tento článek? Dejte o něm vědět ostatním

Vaše přátele na sociálních sítích by to mohlo také zajímat.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

Apfell juice dne 2.4.2016

To je dobrý originální nápad, dát reklamu na copywriting do vlastního textu.

Petr Loukota dne 24.10.2013

Jaroslov: Moc díky za tip, určitě se tam příště podívám. :)

Jaroslav dne 23.10.2013

To jsi zapomněl na to důležitější z Přátel – Pulitzerovu fontánu, kde se točila úvodní znělka. Ta je mírně pod Central Parkem hned naproti Hotelu Plaza. Tak příště nezapomeň ;)

Bém Jan dne 22.9.2013

Taky jsem z toho byl paf! Pěkně píšete o svých zážitcích, rád si zavzpomínám na svoji cestu po východu USA.
Bém

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

Simona dne 25.4.2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3.2.2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)

Peter dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Čítam, že nepoznáte nikoho, kto bol na dne Canyonu, tak pripájam link na článok, ktorý som nedávno napísal. Boli sme v Canyone pred necelými 2 mesiacmi a dal som to dole a späť behom jedného dňa. Takže ak by to niekto chcel skúsiť, tu je pár rád.

svacina.vladimir dne 16.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den. Nikde nemohu najít, jak se to správně řekne česky: “Aiguille du Midi.” Děkuji za odpověď. Zdraví, Svačina

Lubod dne 20.7.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dakujeme, pomohlo!

Petr Loukota dne 18.7.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, děkuji za komentář. Lístky na lanovku Aquille du Midi si koupíte až na místě. V sezóně je tam ale mnoho lidí, a právě proto jsem doporučoval udělat si předem rezervaci na konkrétní čas. Za tu se něco málo platí a lze provést zde.