Náš čtvrtý den v New Yorku jsme zahájili ranní návštěvou Times Square. Křižovatka Broadwaye a sedmé avenue leží na 42. Street. Na stanici metra, na které vystoupit, jsem narazil úplně náhodnou některý z předešlých dnů. Stanice jsou ovšem tak obrovské, že sahají přes více ulic, my vylezli prvním východem a ocitli se na 40. Street. Times Square jsme tedy viděli z dálky a s každým krokem nám bylo blíž. Kolem nás jezdily žluté taxíky a počtu reklamních ploch se nebylo možné dopočítat. Úplně vzadu se reklamy sunuly vzhůru, měnily se z jedné na druhou a já věděl, že to je ono. To je Times Square. :)
Bylo před devátou ranní a zřejmě jsme nebyli jediní, kdo si přivstal. Nadšených turistů s foťáky přibývalo, po ulici chodil Mickey Mouse, sluníčko svítilo. Před námi se otevíral obrovský prostor tvořící křižovatku. Na internetu jsem četl, že nejznámější pohled na Times Square je z červených schodů, které jsme brzy spatřili. Na nich se stála fronta – po pár lidech se pouštělo na úplný vrchol schodů, kde jsme byli promítnuti na reklamní plochu před námi. :) Zde jsme dostali několik málo minut a poté prostor museli opustit. Když jsem se pak otočil, u nohou mi ležel doslova celý New York. Foťák se přehříval. Před očima jsem měl celé Times Square se všemi těmi barvami a turisty, se vší tou radosti a nadšením. Naskytl se nám pohled, který je pro New York tolik typický. Tedy mé doporučení: Až poletíte do New Yorku, návštěvu Times Square neopomeňte!
Bryant Park, Madison Square Garden, Flatiron Building, Washington Square Park
Následovala procházka po Manhattanu. V kapse jsem jako každý den měl složenou mapu, abych nás dovedl na správné místo. Jako první jsme se posadili v Bryant Park – nikoliv na trávu, ale ve stínu na židli. Ihned se někdo nabídl, že nás vyfotí. Park je hezký a dá se tu odpočinout. Na parcích na Manhattanu je krásné, že každý je úplně jiný. :) Poté jsme pokračovali kolem Pennsylvania Station, což je podle dostupných informací nejrušnější stanice v severní Americe – osobně mi uvnitř připadal docela klid. Kousek od hokejového stadionu Madison Square Garden jsme se pak občerstvili.
Byl čas se vydat na Broadway. S mapou v ruce jsem se stařenky kráčející kolem zeptal na směr. Měli jsme část společné cesty, a tak jsme si hezky popovídali – nemohla uvěřit, že jsme z Evropy. :) Bylo vedro a my procházeli tou méně turisticky atraktivní částí Broadwaye, občas jsme míjeli bezdomovce válejícího se v odpadcích. Asi po půl hodině jsme se ocitli na další křižovatce – Broadwaye a páté avenue. Zde se nachází budova ve tvaru žehličky, proto se jí také tak říká. Pohled na ni je neskutečný. :) Vedle je pak Madison Square Park – opět plno zeleně a odpočívajících místních a turistů, mezi stromy vyčnívají mrakodrapy.
U Žehličky (Flatiron Building) jsme se vyfotili s pátou avenue, protože do výšky trčela Empire State Building. Policisty jsem se optal na nejbližší stanici metra a přejeli jsme poblíž Washington Square Park. Zde se ještě optali na cestu jednoho vyššího pána, který nám odpověděl dokonalým americkým přízvukem. :) Washington Square Park je nádherný! Děti se koupaly ve fontáně, poblíž hrála kapela a o kousek dál další. Lidé se radovali, odpočívali, bylo to neskutečně kouzelné. Jako celý pobyt v New Yorku.
Seriál Přátelé – hlavní hrdinové bydleli v Greenwich Village na Manhattanu
A na závěr dne to nejlepší, pro mě jeden z nejsilnějších zážitků celého New Yorku. Procházeli jsme čtvrtí Greenwich Village, která je sama o sobě typickou americkou čtvrtí s domy s požárními schodišti. Je zde poměrně klid, lidí se tu pohybuje pomálu a já věděl, kam máme namířeno. Brzy jsem spatřil pár, řádově do deseti turistů, kteří se neustále střídali, a věděl, že jsme tu. U bytu, ve kterém bydleli Přátelé. Seriál, jehož každý díl jsem viděl aspoň pětkrát, se natáčel v Los Angeles, avšak děj se odehrává v New Yorku. Proto je prokládán záběry z New Yorku. A jeden z nich je na byt, kde Přátelé jakože bydleli. A tento byt je právě v Greenwich Village.
Tehdy mi to připadalo neuvěřitelné, a když o tom teď píšu, stále tomu nevěřím. Že jsem tam fakt byl. Ten záběr je v každém díle několikrát. Za mnou tehdy stála maminka s malou holčičkou a ta se ptala, kdo tu bydlel. A máma jí odpověděla. „Rachel, Monika, Chandler, Joey, Phoebe a Ross.“ A já měl husí kůži. Dal jsem si asi deset minut, abych si tu budovu prohlédl a ten pohled si vychutnal. Abych si pamatoval, jaké bylo tam stát. A přemýšlet, jestli to není jen sen. Štípněte mě, ať vím, že je to pravda. :)
Byt se nachází na rohu Bedford Street a Grove Street a poblíž se můžete dostat metrem, a to linkou 1, 2 nebo 3, přičemž vystoupíte ve stanici Christopher Street.
To je dobrý originální nápad, dát reklamu na copywriting do vlastního textu.