Národní park Zion a fotogenický Bryce Canyon

26.2.2017 | cestování

Odpoledne u Grand Canyonu uteklo rychle a my nyní bydleli ve městě Kanab. Strávili jsme zde celkem tři noci, neboť na dva dny jsme měli naplánovanou návštěvu národního parku Zion. Ubytování v Kanab se hledalo fakt těžko – všechny hotely byly vyprodané. My měli jedno z posledních apartmá. Stálo 12000 Kč na tři noci, čímž si zasloužilo titul našeho nejdražšího ubytování na západě USA. I v Las Vegas bylo levněji.

Zion je nádherný, ale jen pro milovníky turistiky

Musím uznat, že ačkoliv mě Zion National Park moc nelákal, byl opravdu nádherný. Je jiný než všechny ostatní parky, co jsme v USA navštívili. Vypadá to v něm jako v pohádce. :)

V článku o Joshua National Park jsem říkal, že po národních parcích v USA se jezdí autem. O Zionu toto tak úplně neplatí. Část parku sice můžete projet autem, ale to jen proto, aby byl park průjezdný. Chcete-li vidět něco víc než scenérie ze silnice (které jsou ale také nádherné) budete muset auto zaparkovat a vydat se po svých.

Spousta trailů, dovezou vás k nim shuttle busy

Při vjezdu do parku jsme dostali mapu a zanedlouho zastavili u silnice kvůli první vyhlídce. Na tu vedl pár kilometrů dlouhý trail. Při něm jdete pískem, podél skal, po kamenech, po řetězech, přes most atp. Pokud nejste na turistiku, může vás to odradit. Výhled na hory v kombinaci s údolím posetým zelenými stromy ale rozhodně stojí za to.

Park Zion jsme projeli až na druhou stranu (cca 12km) a po dlouhém hledání nalezli místo k zaparkování. Potom jsme se vydali na jednu ze zastávek shuttle busů, které vás dovezou až k vámi vytouženému trailu.

Zion National Park

Angels landing – jedna z nejnebezpečnějších cest v USA

Kluci chtěli jít na Angels landing. OK. Já o to moc nestál, neboť jde nejen o nejnáročnější trasu v celém Zion National Park, ale je dokonce považována za jednu z nejnebezpečnějších v USA. I proto jsem došel jen po řetězy, kde jsem svůj výstup vzdal. Prudké stoupání a výhled na údolí pode mnou mi ale neunikly. Vypadalo to trochu jak v Pánovi prstenů (ten film mimochodem nemám vůbec rád, líbí se mi na něm snad jen ta příroda).

Den byl docela náročný, a to jsme druhý měli ještě před sebou. Tentokrát jsme si vybrali výšlap po řetězech do kaňonu, kterým kdysi zřejmě tekla voda. Místy mě znovu udivila nebezpečnost trasy – prostě se musíte držet, protože pod vámi je desítky metrů hluboká díra. Vzpomínám si, že jsem byl celý od písku. Chudák foťák.

K večeru jsme se vypravili ještě na úplně nejvzdálenější trail, který vede korytem řeky – chodíte vodou. K mému dalšímu překvapení zrovna zde bylo poměrně hodně lidí. Možná i proto, že část trasy je odpočinková a vede suchou rovnou asfaltkou.

Přemýšlím, co k národnímu parku Zion ještě dodat. Je opravdu krásný, a budete-li poblíž, určitě si ho autem projeďte. Pokud ho chcete navštívit více, potřebujete na to minimálně den, abyste absolvovali některé z túr. Naopak pokud nepatříte k lidem, co bezmezně milují přírodu a hlavně horskou turistiku, raději se do trailů nepouštějte. Jsou docela náročné a zajímavý výhled se vám naskytne pouze výměnou za poměrně dost nepohodlí.

Bryce Canyon – národní park ve výšce 2600m nad mořem

Třetí noc strávená ve městě Kanab zahájila den, ve kterém nás toho čekalo hodně – museli jsme jet asi dvě hodiny do národního parku Bryce Canyon, park si projít a pak jet zpět a ještě o kus dál do města Page. Bryce Canyon naštěstí nabízí jen pár hlavních vyhlídek a především trasu dnem kaňonu, která vám zabere přibližně dvě hodiny. Nešlo o nic extra náročného, zato krásy kolem nás bylo mnoho.

Vzpomínám si, že mě nejvíc fascinovala nadmořská výška, ve které se nacházela vyhlídka Inspiration Point. Šlo o 2600m nad mořem, přitom nikde jsme nejeli do kopce. Nechápal jsem to. Výhled na kaňon byl ale fantastický. Ne nadarmo se říká, že Bryce Canyon je jeden z nejfotogeničtějších národních parků v USA.

Kromě nadmořské výšky mě zarazilo ještě něco. Bryce Canyon je totiž stejně jako Grand Canyon zasazen v lese. Samotná díra má sice žlutou barvu, protože ji tvoří převážně písek a kdo ví, co ještě, ale jinak je všude kolem les, což vidíte i na této fotografii.

Bryce Canyon National Park – Inspiration Point

Inspiration Point byla první vyhlídka, kterou jsme navštívili. Před odjezdem jsme sice jeli ještě na některé menší vyhlídky, ale hlavní část dne tvořila procházka kaňonem, která nás klikatými písčitými cestičkami zavedla až na samotné dno kaňonu. Odtud jsme viděli, jak se písčitá nádhera pyšně tyčí nad námi. Často šlo skutečně spíše o žluté věže než kopce, neboť útvary zde rozhodně nemají tvar, který spatříte jen tak kdekoliv. Zajímavých bylo také několik tunelů z písku, kterými jsme dole v kaňonu procházeli. Ze dna zpět na vrchol kaňonu nás nakonec zavedla cestička, která vyústila až u vyhlídky Sunrise Point.

Bryce Canyon National Park

Bryce Canyon National Park je opravdu nádherný, hlavně dole. Já ho považuji za jeden z nejhezčích parků, co jsme v USA viděli, a děda říkal totéž. Park je jednoduše unikátní, má totiž obdobně jako Yellowstone, Monument Valley či Grand Canyon něco, co nikde jinde nespatříte.

Líbí se vám tento článek? Dejte o něm vědět ostatním

Vaše přátele na sociálních sítích by to mohlo také zajímat.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

K článku zatím nikdo nepřidal komentář. Buďte první!

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

Lubod dne 20.7.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dakujeme, pomohlo!

Petr Loukota dne 18.7.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, děkuji za komentář. Lístky na lanovku Aquille du Midi si koupíte až na místě. V sezóně je tam ale mnoho lidí, a právě proto jsem doporučoval udělat si předem rezervaci na konkrétní čas. Za tu se něco málo platí a lze provést zde.

Lubos dne 17.7.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobry, dakujeme, super clanok! O dva tyzdne sa chystame do Svajciarska a jeden den chceme stravit aj v Chamonix. Trochu tazsie sa mi orientuje v listkoch na Aquille du Midi. Pisete, ze odporucate rezervaciu vopred… Viete nam, prosim, poradit? Dakujem.

Marie dne 9.5.2017 k článku Harry Hole – po stopách slavného kriminalisty

Dobrý den,

myslím, že po přečtení zvážim také návštěvu Osla, a kdo ví, třeba budu mít se zvonkem Harryho větší štěstí…

Petr Loukota dne 3.5.2017 k článku Harry Hole – po stopách slavného kriminalisty

Chorina: Díky moc za hezký komentář, potěšil mě. :) Na zvonění na zvonek Harryho Holea nikdo nereagoval, takže byl Harry buď v terénu, nebo se minulého večera ponořil do Jima Beama. :)

Chorina dne 3.5.2017 k článku Harry Hole – po stopách slavného kriminalisty

Teda, díky za super stránku. :-)
Musel to být bezva výlet. Nejvíc by mě zajímalo, co se stalo, když jste zazvonili na zvonek s nápisem Harry Hole. :D
Zda se někdo ozval či byl zrovna v terénu a nic se nedělo. :-)
Bezva tipy, taky jsem fanda do „Holeovek“ a na mapě občas bádám, kde se zrovna děj odehrává… Jelikož si prostorově moc neumím dávat věci dohromady, pouze v jednom díle – Pentagramu, kde bylo pár zmínek o Praze, jsem jásala. :)
Mapku jdu prostudovat. Jinak palec hore!

Kristýna dne 5.3.2017 k článku Harry Hole – po stopách slavného kriminalisty

Skvěle jsem se pobavila. Škoda, že to bylo tak krátký… Ale díky. :)

Petr Loukota dne 21.6.2016 k článku Záloha a přesun mailů mezi schránkami

Petr: Dobrý den, nyní jsem zkoušel, že lze označit požadované složky a zvolit „Export all messages in the folder“. V počítači pak budete mít složky a v nich maily jako ve schránce. :)