Krásná italská Verona

 23.7.2017 |  cestování |  Petr Loukota

Možná jste četli i moje předchozí články o jarním putování po Švýcarsku, krátké návštěvě Francie a konečně také Itálie. Od města, do kterého jsme se vydali na závěr našeho výletu, jsem nevěděl, co čekat, a možná právě proto mě tolik ohromilo. Verona je opravdu krásná! Na rozdíl od ostatních měst, které jsem v Itálii doposud navštívil (Řím a Milán) je to ve Veroně hezké všude. V Římě například chodíte od jednoho turisticky atraktivního místa k druhému, tam je to zajímavé, ale po cestě se díváte na omlácené fasády, špínu a rušnou silnici. Verona je jiná. Ať jdete kamkoliv, pořád musíte obdivovat místní architekturu a romantickou atmosféru. Zkrátka ideální město pro návštěvu ve dvou.

Protože jsme do Verony přijeli autem, stejně jako v ostatních městech jsme se navigací nechali nejprve nasměrovat na předem vyhlédnuté podzemní parkoviště. V italských i švýcarských městech jich je nespočet, ovšem počítejte s tím, že za parkování něco zaplatíte. Zrovna ve Veroně to bylo poměrně dost, cca 15 Eur za 6 hodin. Na druhou stranu nutno říct, že parkoviště jsme si záměrně vybrali kousek od veronské arény, abychom nemuseli chodit daleko. Aréna je v podstatě menší verzí Kolosea, které uvidíte v Římě.

Naše první kroky coby turistů ale směřovaly krátce po poledni za slunečného a na konec března poměrně teplého počasí k jiné atrakci. Hrad CastelVecchio nabízí obrovská, příjemně upravená prostranství a z mostu Ponte Scaligero, který je jedním z míst, na kterém se točil film Romeo a Julie, výhled na klidnou řeku protékající Veronou. Most i hrad vás ohromí svou jedinečnou architekturou, kterou jsem i já coby laik na tyto záležitosti musel ocenit.

Teprve po návštěvě hradu a krátké pauze na oběd nás další kroky zavedly na náměstí Piazza Bra, na kterém místní před okouzlujícími, barevnými domky prodávají v miniaturních stáncích různé lákavé zboží, jemuž dominují především květiny pro zamilované. Zde se opravdu bylo na co dívat. Před námi se navíc konečně objevila Arena di Verona, která nás i přesto, že je o poznání menší než ta v Římě, bavila. Náměstí Piazza Bra je opravdu fotogenické a hezké fotky jsme udělali také v menším parčíku s fontánou.

Arena di Verona – menší verze Kolosea v Římě

Vzpomínáte, jak jsem psal, že ve Veroně je to hezké všude? Tak právě o tom jsme se přesvědčili při naší cestě od Arény dál do srdce města zamilovaných. Při procházce městem a snaze narazit na tři zajímavé kostely (San Zeno Maggiore, Duomo SM Matricolare a San Fermo) jsme došli až k řece a obdivovali výhled na protější břeh i přesto, že samo o sobě nešlo o žádné turistické místo. Také chůze mezi domy vás ve Veroně bude bavit – ta architektura a barevné sladění jsou ohromující.

Pokud se ve Veroně nechcete příliš procházet (máte například málo času), od Arény se můžete vydat přímo k balkónu Julie Kapuletové – zřejmě jedné z nejnavštěvovanějších a nejlákavějších atrakcí ve Veroně. My tuto kratší cestu absolvovali až večer při cestě k autu. Nyní jsme udělali kolečko městem, které nás k balkónu stejně zavedlo. Zde mě zarazil počet lidí na místě, asi mi původně nedocházelo, jak populární místo to je. Sjíždí se sem tolik turistů, že středně velké nádvoří s výhledem na balkón je neustále plné lidé. Mimo balkónu a sochy Julie, se kterou se můžete vyfotit, na vás čekají obchody a ručím vám za to, že tolik předmětů pro zamilované na jednom místě jste v životě neviděli. :) Vyfotit se můžete jít také přímo na balkón Julie, ale za to už se platí. Julii také můžete napsat dopis s příslibem, že si ho přečte a odpoví vám. I když to trvalo tři měsíce, skutečně odpověděla.

balkón Julie – jedna z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí

K balkónu Julie jsme se ještě jednou vrátili v podvečer (lidí bylo stejně). Nyní jsme ale pokračovali dál na náměstí Piazza delle Erbe, kde na nás čekala věž Lamberti, a následně na náměstí Piazza dei Signori s památníkem Dante Alighieri. Pamatuji si, že odtud to byl už jen kousek k řece, kde jsme už mohli pozorovat hrad Castel San Pietro tyčící se nad městem. K němu jsme měli také namířeno, ale nejprve jsme se posadili a spolu s dalšími páry sledovali proud řeky a užívali si klidu, kterého ve Veroně bylo dostatek.

I když cesta k hradu Castel San Pietro nebyla nejkratší, rozhodně ji doporučuji absolvovat. Naskytne se vám totiž krásný výhled na Veronu shora, kterému brání snad jen mohutné, byť upravené stromy. Dalším důvodem k návštěvě hradu je, že hned pod ním se nachází Teatro Romano. Vstupné ovšem není nejlevnější, a tak jsme se bohatě spokojili s pohledem shora po cestě dolů z hradu, který nám odhalil alespoň část bývalého divadla. Mně osobně to dost připomnělo Forum Romanum z Říma, ale moc těmto věcem nerozumím. Kousek od Teatro Romano jsou také zahrady Giardino Giusti, ovšem opět se platí a jejich návštěvu jsme si už v půl osmé večer také odpustili.

Jak jsem již zmínil, náš den ve Veroně jsme zakončili znovu u balkónu Julie, odkud jsme se kolem Arena di Verona asi kolem osmé večerní vypravili k autu. Nám onoho tři čtvrtě dne na Veronu stačilo, ale umím si představit, že bychom v tomto krásném italském městě strávili i víc času. Obecně Veronu rozhodně doporučuji navštívit, obzvlášť pokud jste dva a třeba nevíte, kam se vydat na dovolenou. Pro nás byla Verona nádherná tečka na konci dovolené a další den už nás čekala dlouhá cesta zpět do Česka.

Líbí se vám tento článek? Nenechte si ujít další

Sledujte mě na Instagramu či Facebooku nebo dejte palec nahoru tomuto článku.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

K článku zatím nikdo nepřidal komentář. Buďte první!

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

marian dne 28.2.2019 k článku Los Angeles je o Hollywoodu

Zaujimave, chystame sa do Californie, vratane 2 noci v L.A. Tak som zvedavy co stihneme. Nerobim si velke nadeje, od L.A. nemam ziadne velke ocakavania, beriem to skor ako letiste kam priletime a odkial vyrazime na cesty:-)

Petr Loukota dne 15.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, lístky je možné zakoupit přímo na oficiálních webových stránkách. :)

Jana Kosařova dne 13.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, prosím vás o radu, kde je možné dopředu zakoupit lístky do studii Warner Bros. na prohlídku Harryho Pottera? Nevíme kde zakoupit. Děkuji. Jana K.

Simona dne 25.4.2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3.2.2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)

Peter dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Čítam, že nepoznáte nikoho, kto bol na dne Canyonu, tak pripájam link na článok, ktorý som nedávno napísal. Boli sme v Canyone pred necelými 2 mesiacmi a dal som to dole a späť behom jedného dňa. Takže ak by to niekto chcel skúsiť, tu je pár rád.