Krásná italská Verona

 23.7.2017 |  cestování |  Petr Loukota

Možná jste četli i moje předchozí články o jarním putování po Švýcarsku, krátké návštěvě Francie a konečně také Itálie. Od města, do kterého jsme se vydali na závěr našeho výletu, jsem nevěděl, co čekat, a možná právě proto mě tolik ohromilo. Verona je opravdu krásná! Na rozdíl od ostatních měst, které jsem v Itálii doposud navštívil (Řím a Milán) je to ve Veroně hezké všude. V Římě například chodíte od jednoho turisticky atraktivního místa k druhému, tam je to zajímavé, ale po cestě se díváte na omlácené fasády, špínu a rušnou silnici. Verona je jiná. Ať jdete kamkoliv, pořád musíte obdivovat místní architekturu a romantickou atmosféru. Zkrátka ideální město pro návštěvu ve dvou.

Protože jsme do Verony přijeli autem, stejně jako v ostatních městech jsme se navigací nechali nejprve nasměrovat na předem vyhlédnuté podzemní parkoviště. V italských i švýcarských městech jich je nespočet, ovšem počítejte s tím, že za parkování něco zaplatíte. Zrovna ve Veroně to bylo poměrně dost, cca 15 Eur za 6 hodin. Na druhou stranu nutno říct, že parkoviště jsme si záměrně vybrali kousek od veronské arény, abychom nemuseli chodit daleko. Aréna je v podstatě menší verzí Kolosea, které uvidíte v Římě.

Naše první kroky coby turistů ale směřovaly krátce po poledni za slunečného a na konec března poměrně teplého počasí k jiné atrakci. Hrad CastelVecchio nabízí obrovská, příjemně upravená prostranství a z mostu Ponte Scaligero, který je jedním z míst, na kterém se točil film Romeo a Julie, výhled na klidnou řeku protékající Veronou. Most i hrad vás ohromí svou jedinečnou architekturou, kterou jsem i já coby laik na tyto záležitosti musel ocenit.

Teprve po návštěvě hradu a krátké pauze na oběd nás další kroky zavedly na náměstí Piazza Bra, na kterém místní před okouzlujícími, barevnými domky prodávají v miniaturních stáncích různé lákavé zboží, jemuž dominují především květiny pro zamilované. Zde se opravdu bylo na co dívat. Před námi se navíc konečně objevila Arena di Verona, která nás i přesto, že je o poznání menší než ta v Římě, bavila. Náměstí Piazza Bra je opravdu fotogenické a hezké fotky jsme udělali také v menším parčíku s fontánou.

Arena di Verona – menší verze Kolosea v Římě

Vzpomínáte, jak jsem psal, že ve Veroně je to hezké všude? Tak právě o tom jsme se přesvědčili při naší cestě od Arény dál do srdce města zamilovaných. Při procházce městem a snaze narazit na tři zajímavé kostely (San Zeno Maggiore, Duomo SM Matricolare a San Fermo) jsme došli až k řece a obdivovali výhled na protější břeh i přesto, že samo o sobě nešlo o žádné turistické místo. Také chůze mezi domy vás ve Veroně bude bavit – ta architektura a barevné sladění jsou ohromující.

Pokud se ve Veroně nechcete příliš procházet (máte například málo času), od Arény se můžete vydat přímo k balkónu Julie Kapuletové – zřejmě jedné z nejnavštěvovanějších a nejlákavějších atrakcí ve Veroně. My tuto kratší cestu absolvovali až večer při cestě k autu. Nyní jsme udělali kolečko městem, které nás k balkónu stejně zavedlo. Zde mě zarazil počet lidí na místě, asi mi původně nedocházelo, jak populární místo to je. Sjíždí se sem tolik turistů, že středně velké nádvoří s výhledem na balkón je neustále plné lidé. Mimo balkónu a sochy Julie, se kterou se můžete vyfotit, na vás čekají obchody a ručím vám za to, že tolik předmětů pro zamilované na jednom místě jste v životě neviděli. :) Vyfotit se můžete jít také přímo na balkón Julie, ale za to už se platí. Julii také můžete napsat dopis s příslibem, že si ho přečte a odpoví vám. I když to trvalo tři měsíce, skutečně odpověděla.

balkón Julie – jedna z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí

K balkónu Julie jsme se ještě jednou vrátili v podvečer (lidí bylo stejně). Nyní jsme ale pokračovali dál na náměstí Piazza delle Erbe, kde na nás čekala věž Lamberti, a následně na náměstí Piazza dei Signori s památníkem Dante Alighieri. Pamatuji si, že odtud to byl už jen kousek k řece, kde jsme už mohli pozorovat hrad Castel San Pietro tyčící se nad městem. K němu jsme měli také namířeno, ale nejprve jsme se posadili a spolu s dalšími páry sledovali proud řeky a užívali si klidu, kterého ve Veroně bylo dostatek.

I když cesta k hradu Castel San Pietro nebyla nejkratší, rozhodně ji doporučuji absolvovat. Naskytne se vám totiž krásný výhled na Veronu shora, kterému brání snad jen mohutné, byť upravené stromy. Dalším důvodem k návštěvě hradu je, že hned pod ním se nachází Teatro Romano. Vstupné ovšem není nejlevnější, a tak jsme se bohatě spokojili s pohledem shora po cestě dolů z hradu, který nám odhalil alespoň část bývalého divadla. Mně osobně to dost připomnělo Forum Romanum z Říma, ale moc těmto věcem nerozumím. Kousek od Teatro Romano jsou také zahrady Giardino Giusti, ovšem opět se platí a jejich návštěvu jsme si už v půl osmé večer také odpustili.

Jak jsem již zmínil, náš den ve Veroně jsme zakončili znovu u balkónu Julie, odkud jsme se kolem Arena di Verona asi kolem osmé večerní vypravili k autu. Nám onoho tři čtvrtě dne na Veronu stačilo, ale umím si představit, že bychom v tomto krásném italském městě strávili i víc času. Obecně Veronu rozhodně doporučuji navštívit, obzvlášť pokud jste dva a třeba nevíte, kam se vydat na dovolenou. Pro nás byla Verona nádherná tečka na konci dovolené a další den už nás čekala dlouhá cesta zpět do Česka.

Líbí se vám tento článek? Dejte o něm vědět ostatním

Vaše přátele na sociálních sítích by to mohlo také zajímat.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

K článku zatím nikdo nepřidal komentář. Buďte první!

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

Simona dne 25.4.2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3.2.2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)

Peter dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Čítam, že nepoznáte nikoho, kto bol na dne Canyonu, tak pripájam link na článok, ktorý som nedávno napísal. Boli sme v Canyone pred necelými 2 mesiacmi a dal som to dole a späť behom jedného dňa. Takže ak by to niekto chcel skúsiť, tu je pár rád.

svacina.vladimir dne 16.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den. Nikde nemohu najít, jak se to správně řekne česky: “Aiguille du Midi.” Děkuji za odpověď. Zdraví, Svačina

Lubod dne 20.7.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dakujeme, pomohlo!

Petr Loukota dne 18.7.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, děkuji za komentář. Lístky na lanovku Aquille du Midi si koupíte až na místě. V sezóně je tam ale mnoho lidí, a právě proto jsem doporučoval udělat si předem rezervaci na konkrétní čas. Za tu se něco málo platí a lze provést zde.