Jak dodržet novoroční předsevzetí

 6.1.2015 |  osobní rozvoj, společnost |  Petr Loukota

Leden je srandovní roční období – všichni začínají jíst zdravě, sportovat, podnikat a skoro nikomu to nevydrží déle než týden. Přitom psychická příprava u většiny probíhá už od poloviny prosince: “Prvního ledna přestanu kouřit,” říká Pepíček, který už pět let kouří dvě krabičky cigaret denně. “Prvního začnu hubnout,” mumlá Mařenka třicátého dvanáctý, její slova však zůstávají zaklíněná někde v ústech mezi kusy vánočního cukroví. Je vám to povědomé? A co takhle novoroční předsevzetí dodržet? Řeknu vám, jak na to.

Prvního ledna je pozdě

Tak za pravé: S novoročním předsevzetím se nezačíná na Nový rok, ale uznávám, že je to matoucí. Jak se dočtete třeba v knize Konec prokrastinace, vůle je jako sval – můžete ji posilovat, ale naložíte-li si příliš velkou váhu, sval to nevydrží a je po všem. A přesně tomu napomáháte, když jste nikdy nesportovali a najednou chcete běhat sto kilometrů denně (to není překlep). Proč si myslíte, že váš život se na Nový rok z ničeho nic změní? Že najednou budete všechno dělat jinak? To jen proto, že v kalendáři stojí 1. 1.? Opravdu?

Novoroční předsevzetí si promyslete začátkem prosince a s jeho plněním začněte nejméně dva tři týdny před Novým rokem. Tedy v polovině prosince. Ne, nedělám si srandu, to slovo “novoroční” je tam na zmatení nepřítele. Budete mít dostatek času vytvořit si návyk a snadno si odpustíte případná selhání (čtrnáct dřepů místo patnácti). Prvního ledna už budete dostatečně aklimatizovaní a s činností začnete naplno, aniž byste se do ní museli nutit.

Myslete to vážně

Jako je naivní si myslet, že začnete naplno ze dne na den, stejně tak je hloupost chtít hned radikální změny. Chápejte: Pokud se dvacet let válíte v posteli do desíti, těžko po sobě můžete najednou chtít vstávat v pět. Nebo si opravdu myslíte, že to zvládnete? Že X let kouříte 40 cigaret denně a najednou nevykouříte ani jednu? Vážně? A děláte si srandu ze sebe nebo ze mě?

Vaše předsevzetí by měl vždy být reálný, dosažitelný cíl. Na ten odkaz opravdu klikněte a přečtěte si, co je to dosažitelný cíl. Je to stav dostatečně blízký vašemu současnému stavu. Takže já navrhuji, abyste těch 40 cigaret nejprve snížili na 30 (přesně takhle by podle mě mělo vypadat vážně míněné novoroční předsevzetí) a pak se budeme bavit dál.

Bez motivace to nepůjde

A když už vaše předsevzetí dokazuje, že to myslíte vážně (ne jako 90% populace), pak máte-li ho delší dobu dodržovat, musíte vědět, proč to děláte. Proč chcete zhubnout, když máte perfektní postavu? Nebylo by lepší zbavit se toho přežvykování? Zkrátka mějte vždy motivaci pro to, co děláte – vnitřní, nikoliv vnější. Že něco chce vaše maminka, ignorujte. VY musíte vědět, proč to děláte. Třeba proto, abyste udělali radost mamince. Ale musí to být vaše rozhodnutí, ne její. A nezapomeňte, že i dodržování předsevzetí může být zábava – dobře, hubnutí asi zábava není, ale začínáte-li s novým sportem, vyberte si takový, který se vám líbí. Nezačínejte hrát tenis, když nesnášíte skákající míčky.

A to je vše. Přeji vám mnoho úspěchů a nebojte se s novoročním předsevzetím začít kdykoliv – že je leden nebo únor, opravdu neznamená, že musíte čekat celý rok, než na svém životě budete moct něco změnit.

Líbí se vám tento článek? Nenechte si ujít další

Sledujte mě na Instagramu či Facebooku nebo dejte palec nahoru tomuto článku.

Přečtěte si, co k článku napsali ostatní

K článku zatím nikdo nepřidal komentář. Buďte první!

Napište mi, jak se vám článek líbil

Váš komentář se zobrazí po schválení.

Přečtěte si, co lidé píší k mým dalším článkům

marian dne 28.2.2019 k článku Los Angeles je o Hollywoodu

Zaujimave, chystame sa do Californie, vratane 2 noci v L.A. Tak som zvedavy co stihneme. Nerobim si velke nadeje, od L.A. nemam ziadne velke ocakavania, beriem to skor ako letiste kam priletime a odkial vyrazime na cesty:-)

Petr Loukota dne 15.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, lístky je možné zakoupit přímo na oficiálních webových stránkách. :)

Jana Kosařova dne 13.7.2018 k článku Návštěva Warner Bros. studií aneb Tři hodiny ve světě Harryho Pottera

Dobrý den, prosím vás o radu, kde je možné dopředu zakoupit lístky do studii Warner Bros. na prohlídku Harryho Pottera? Nevíme kde zakoupit. Děkuji. Jana K.

Simona dne 25.4.2018 k článku Lucembursko a německý Eltz Castle

Ty hrady mě lákají ze všeho nejvíc. Ještě pár článků (a hlavně fotek) a začnu balit kufry. :-)

Marek dne 3.2.2018 k článku Řím – město plné historie, ale i chaosu

Super článek, Řím je opravdu úžasné město. V létě jsem ho navštivil a musím říct, že mě velmi nadchlo. Byli jsme pouze na 3 dny, pak jsme cestovali ještě do Neaopole, ale i za 3 dny se dají zvládnout skoro všechny památky pěšky a ani se moc nenachodíte :). Jinak doporučuji vstupy do památek zakoupit online předem, ať nečekáte zbytečně velké fronty.

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Lanovkou z městečka Chamonix na Aiguille du Midi – výhled na Mont Blanc

Dobrý den, česky nevím, ale našel jsem alespoň francouzskou výslovnost. :)

Petr Loukota dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Skvělé, díky moc za super článek! :)

Peter dne 17.8.2017 k článku Jak jsem pohlédl na dno Grand Canyonu

Čítam, že nepoznáte nikoho, kto bol na dne Canyonu, tak pripájam link na článok, ktorý som nedávno napísal. Boli sme v Canyone pred necelými 2 mesiacmi a dal som to dole a späť behom jedného dňa. Takže ak by to niekto chcel skúsiť, tu je pár rád.