blog.petrloukota.cz

Blog o cestování po Evropě i USA

Petr Loukota
Ahoj, vítejte na mém blogu o cestování.
Najdete zde články, ve kterých snad naleznete inspiraci nebo zavzpomínáte na své vlastní cesty.
28. 4. 2013 literatura 2 minuty čtení

nesbo_cervenka_nese_smrtNa stole mi leží kniha Netopýr – první holeovka norského autora detektivek Joa Nesbøho. Jo Nesbø ji v originále vydal už v roce 1997, na pulty českých knihkupectví přišla znovu v tomto roce a současnou dobu můžeme považovat za jakousi Nesbøvu éru. Letos v květnu u nás totiž vyjde ještě jeho kniha Švábi a na podzim, v listopadu, pak Levhart. V roce 2014 a 2015 je pak plánováno vydání dalších jeho knih. A tyto všechny mají něco společného – hlavní postavu, detektiva, který se jmenuje Harry Hole.

Na Nesbøho jsem narazil úplně náhodou – psal jsem PR článek o jeho knize Nemesis, tuším, a možná i dalších. Autor a jeho literatura mě natolik zaujaly, že jsem si ho vybavil i při předvánoční návštěvě knihkupectví, kde jsem spatřil jeho titul Sněhulák v angličtině (Snowman). A tak se stalo, že jsem se rozhodl si tohoto autora přečíst a začal jsem knihou Červenka nese smrt.

Červenka nese smrt má hodně dobré hodnocení, o poznání lepší než zmíněný Netopýr, což byla autorova první kniha s Harrym Holem, a tak si menší zisk kladných ohlasů může dovolit. Přesto se mi Netopýr prozatím líbí víc, i když jsem teprve ve třetině. Pokud se chcete lépe zorientovat, jak knihy vycházely, podívejte se sem. Teď už ovšem k samotné Července, její popis najdete zde.

V knize se proplétají dvě dějové linie, což je zřejmě ten důvod, proč jsem jí nemohl dát plný počet hvězdiček. Jedna dějová linie se odehrává v Norsku v roce 1999, ta druhá u Leningradu za druhé světové války. Samozřejmě to, co se stalo o oněch 56 let dříve, je důležité pro události doby, ve které vystupuje Harry Hole, a autor to má velmi, velmi dobře promyšlené. Jako správný autor detektivek do hry zapojuje věci, které mnohdy nejsou tak zásadní pro samotný případ (například Harryho osobní problémy, pocity, vztahy) a přináší i mnoho falešných stop a událostí, které k řešení případů vůbec nevedou. Vše se to samozřejmě hezky čte, ale…

Na mě osobně ty dějové skoky přicházely moc často. Na začátku jsem se seznámil s postavami a ve chvíli, kdy jsem se konečně začetl, děj přešel na jiné místo v jiném roce. Po několikátém cestování v čase jsem měl problém vybavit si postavy, které mi byly představeny, nevzpomněl jsem si, co dříve říkali apod. A to byl problém. Začetl jsem se ve chvíli, kdy Jo Nesbø zůstával v přítomnosti a plynule vyprávěl Harryho příběh. A pak skok a bum. Mnoho čtenářů dle hodnocení knihy toto uvítalo nebo jim to nečinilo problém, já se v tom jaksi ztrácel – zvlášť, když jsem knihu třeba na pět dní odložil.

Zmíněný Netopýr, který u nás vyšel nedávno, je úplně jiný. Příběh je plynulý, navazující, skvěle se čte. Děj se odehrává v Austrálii, do hry přichází nejen vražda a vyšetřování, ale i Harryho soukromí a spousta, spousta dialogů o tamějších zvyklostech, obyvatelích atp., zkrátka skvělé. Na tuto knihu jistě napíši recenzi hned, jak ji dočtu, a vám bych prozatím Netopýra doporučoval před Červenkou – koneckonců Červenka je až třetí holeovka, té v pořadí druhé se dočkáme za pár týdnů.

Četli jste něco od Joa Nesbøho? Pokud ano, napište mi váš názor a případná doporučení. :)

Komentáře
7. 12. 2013 Vendy

První knihu od Nesba jsem dostal letos v květnu a ležela tři týdny na komodě. Pak jsem ji s vlažností začal číst. Od té doby jsem přelouskal s nadšením 8 jeho knih a podařilo se mu ve mně opětovně (snad po deseti letech) probudit nadšení pro čtení knih. Naposledy jsem takhle hltal knihy Rexe Stouta ;-) Nesbo má pro mě skvělý způsob vyprávění příběhu, ironii, humor i zápletky. Nejvíc se mi asi líbil Sněhulák, Pentagram a Levhart. Náramně se těším na další knihy jenž vyjdou (bohužel) až v příštím roce …

5. 6. 2013 Petr Loukota

Díky moc za super komentář! Včera jsem dočetl Nemesis, recenzi napíši brzy. :)

5. 6. 2013 Roman

Detektivka není úplně můj ,,šálek kávy“. U Jo Nesbo mě fascinuje jeho brilantní popis detailů postav i situací, jeho příběhy jsou plné filosofických a světonázorových úvah. Nesmíme opomenout ani místopisné popisy a interpretace místního koloritu. Jezdím často do Norska a ,,jako bych to viděl“. Faktem je, že rozjíždí vždy několik příběhů najednou, takže se taky někdy trošku ztrácím. Tyto knihy se však nedají příliš ,,odložit“ na delší dobu, takže se zase rychle najdu, myslím i kvůli častým zpětným vazbám v textu. Jo Nesbo bude pravděpodobně ovlivněn velkými americkými autory detektivek, ale zvládá to s nemenší brilancí.

Napište komentář

Zzobrazí se po schválení.